Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Jüri Ratas kohtus täna Poola Seimi marssal Elżbieta Witekiga, kellega arutati piirkondliku koostöö võimalusi ning räägiti pikemalt Euroopa Liidu ja liikmesriikide piirikaitsega seotud teemadel.

„Eesti ja Poola on lähedased liitlased ja ka meie ajalugu on sarnane,“ kinnitas Ratas kohtumisel. „Oleme mõlemad Euroopa Liidus ja NATOs ning jagame samu väärtusi.“ Ratas meenutas, et kahe riigi diplomaatilised suhted on kestnud sada aastat ja majandussuhted põhinevad kindlatel alusel, mille kinnituseks on see, et Poola on Eestile olulisim ja suurim väliskaubanduspartner Kesk-Euroopas.

Ratas tänas Poolat panuse eest piirkonna julgeoleku kindlustamisel. Ta ütles, et nii Eesti kui Poola on aktiivsed Atlandiüleste sidemete tugevdamisel ning meie omavaheline kaitse- ja julgeolekupoliitiline koostöö on tugev.

Kohtumisel peatuti pikemalt olukorral regiooni riikide piiridel. Pooled leidsid, et olukord liikmesriikide piiridel on väga muutlik ja tegutseda tuleb koostöös kiiresti ja paindlikult.

Poola Seimi marssal märkis, et järjest sagedamini jõuab ka Poola piirile Valgevene kaudu saabuvaid illegaalseid immigrante ning abi vajavad ka Afganistanist saabuvad põgenikud. Poola piiri on ebaseaduslikult sel kuul ületanud üle 1500 inimese ja riik on otsustanud saata piirivalvuritele appi ka sõjaväelased.

Ratas tänas Poola Seimi marssalit osalemise eest Eesti eestvedamisel suve hakul toimunud esimesel Kolme mere algatuse (3SI) parlamentaarsel virtuaalfoorumil ning avaldas lootust, et Poola jätkab traditsiooni ja organiseerib järgmise kohtumise. „Koostöö Eesti ja Poola vahel Kolme mere algatusese raames on olnud suurepärane, oleme paljudes küsimustes mõttekaaslased ja mõlemad pühendunud algatuse õnnestumisele.“

Witek nõustus Ratasega, et tegemist on väärtusliku koostöövormiga mitte ainult põhja-lõuna telje ühenduvuse suurendamiseks, vaid ka positiivse platvormina Atlandi-ülesele koostööle, Hiina mõju tasakaalustamisele ja seeläbi Euroopa Liidu ühtekuuluvuse ja vastupidavuse tugevdamisele.

Kohtumise fotod. (autor: Raigo Pajula)

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

 

Tagasiside