Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Lauri Hussar ütles täna Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) spiikrite konverentsil esindusdemokraatia väljakutsetest rääkides, et valimisaktiivsuse kasvatamiseks ja noorte kaasamiseks tuleb otsida uusi võimalusi, näiteks võtta kasutusele m-hääletus ja langetada valimisiga.

Hussar ütles konverentsil peetud kõnes, et esindusdemokraatia aluseks on vabad ja õiglased valimised. Tema sõnul on Eesti pidanud oluliseks valimistel osalemist lihtsustada ja võtta selleks kasutusele uuenduslikke meetodeid. Ta tõi esile, et e-hääletada saab Eestis 2005. aastast ning tänavu märtsis toimunud Riigikogu valimistel anti elektrooniliselt juba üle poole häältest.

„Nüüd valmistume astuma järgmist sammu. Eesti on töötanud aastaid selle nimel, et luua võimalus mobiiltelefoniga hääletada. Meie eesmärk on muuta see võimalus kättesaadavaks järgmisteks valimisteks,“ ütles Hussar, kelle sõnul aitaks see kaasata just eeskätt noori ja tugevdada nii demokraatiat.

Hussar märkis, et nooremat põlvkonda tuleks aktiivselt julgustada valimisprotsessis osalema. „Peame kuulama nende häält, sest just nemad tunnetavad tänase maailma väljakutseid tihti kõige teravamalt. Seetõttu oleme langetanud valimisea kohalikel valimistel 18-lt 16 aastale ning kaalume praegu sama ka Riigikogu valimistel,“ ütles ta.

Lisaks juhtis Hussar tähelepanu vajadusele tugevdada ühiskondade vastupanuvõimet vaenulikule tegevusele, sealhulgas mõjutustegevusele ja küberrünnetele, ning arvestada tehnoloogiliste riskidega. Ta märkis, et riigid peavad senisest enam panustama küberturvalisuse suurendamisesse ja elanike meediateadlikkuse tõstmisesse ning pöörama rohkem tähelepanu tehisintellekti kasutamist puudutavatele ohtudele.

ENPA spiikrid arutasid täna lisaks esindusdemokraatia väljakutsetele ka Ukraina vahetut toetamist ja Venemaa vastutusele võtmist. Ukraina Ülemraada esimehe Ruslan Stefantšuki osalusel toimunud arutelul räägiti nii Venemaa agressioonisõja tagajärgedest kui ka parlamentide rollist Ukraina ülesehitusel. Homme arutavad parlamentide esimehed võrdsuse ja mitmekesisuse küsimusi seoses noorte, naiste ning etniliste ja sotsiaalsete gruppide esindatusega parlamentides.

Konverentsi raames kohtus Hussar Põhja-Makedoonia spiikri Talat Xhaferi ja Gruusia spiikri Šalva Papuašviliga. Homme on tal plaanis eraldi kohtumised Türgi spiikri Numan Kurtulmuşe ja Armeenia spiikri Alen Simonjaniga.

Iirimaal toimuval konverentsil osalevad Euroopa Nõukogu liikmesriikide ning partner- ja vaatlejariikide parlamentide spiikrid ja parlamentaarsete delegatsioonide esimehed. Eestist osaleb üritusel ka ENPA Eesti delegatsiooni juht Liisa Pakosta.

Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
631 6356, 520 0323
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside