Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Lauri Hussar viibib kuni laupäevani Vilniuses, et kohtuda Leedu riigijuhtidega ja osaleda NATO spiikrite kohtumisel, kus arutatakse juulis toimuva NATO tippkohtumise eel julgeoleku tugevdamist ja Ukraina edasist toetamist.

Hussari sõnul on Eesti prioriteet tagada NATO tippkohtumisel kindel toetus Ukrainale, sealhulgas astuda samm edasi Ukraina NATO-liikmesuse küsimuses. „Rahu tagamiseks Euroopas peab Ukraina saama nii Euroopa Liidu kui ka NATO liikmeks. Nagu Riigikogu täiskogu oma hiljutises avalduses rõhutas, ootame juulis Vilniuses peetavalt NATO tippkohtumiselt Ukrainale liitumiskutse andmist ja konkreetsete tegevuste sõnastamist, mis võimaldaksid riigil kiiresti NATOga integreeruda,“ ütles ta.

Lisaks poliitilisele toetusele vajab Ukraina tema sõnul liitlastelt jätkuvat majanduslikku ja sõjalist abi. „Samal ajal peame jätkama agressiooni hinna tõstmist Venemaale, seda nii sanktsioonide kehtestamise ja rakendamisega kui ka Venemaa külmutatud vara kasutuselevõtuga Ukraina ülesehituseks. Samuti toetame rahvusvahelise eritribunali loomist, mis võimaldab Ukraina-vastase agressioonikuriteo süüdlased vastutusele võtta,“ lausus Hussar.

NATO spiikrite kohtumine algab reedel aruteluga üleilmsete väljakutsete ja NATO tuleviku üle. Kohtumisel arutatakse ka NATO riikide kaitsekulutuste ja -investeeringute suurendamist, heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamist ning plaane Ukraina pikaajaliseks toetamiseks. Laupäeval külastavad spiikrid kindral Silvestras Žukauskase harjutusala Pabradės.

Hussar kohtub Vilniuses Leedu presidendi Gitanas Nausėda ja oma Leedu kolleegi Viktorija Čmilytė-Nielseniga, et arutada regiooni julgeolekuolukorda ja kahe riigi suhteid, aga ka Ukraina toetamist ja koostööd regionaalsete taristuprojektide elluviimisel.

NATO spiikrite kohtumise raames on Hussaril kahepoolne kohtumine ka Ukraina parlamendi esimehe Ruslan Stefanchuki ja Suurbritannia parlamendi asespiikri Rosie Wintertoniga. Samuti kohtub Riigikogu esimees Eesti kogukonna esindajatega Vilniuses.

Lisaks Hussarile osalevad visiidil Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ja Eesti-Leedu parlamendirühma esimees, Balti Assamblee Eesti delegatsiooni juhi asetäitja Enn Eesmaa.

Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
631 6356, 520 0323
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside