Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Lauri Hussar osaleb Prahas toimuval Krimmi platvormi teisel parlamentaarsel tippkohtumisel, kus arutatakse Ukraina toetamist Venemaa jätkuvas agressioonisõjas.

Hussari sõnul jätkab Eesti Ukraina tugevat sõjalist, majanduslikku ja poliitilist toetamist niikaua, kuni Ukraina on Venemaa algatatud sõja võitnud, taastanud oma territoriaalse terviklikkuse ning saanud Euroopa Liidu ja NATO liikmeks.

„Toetame Ukraina presidendi rahuvalemit, mis peaks olema meie edasiste jõupingutuste aluseks. Peame seadma prioriteediks rahvusvahelise eritribunali loomise, et Venemaa agressioonikuriteo toimepanijad vastutusele võtta. Samuti peame jätkama sanktsioonide tugevdamisega ning minema edasi Venemaa külmutatud varade kasutuselevõtuga Ukraina ülesehituseks,“ ütles ta.

Tšehhi ja Ukraina korraldatava parlamentaarse tippkohtumise avavad teisipäeval Tšehhi parlamendi alamkoja esimees Markéta Pekarová Adamová, ülemkoja esimees Miloš Vystrčil, peaminister Petr Fiala ja välisminister Jan Lipavský. Samuti esinevad sõnavõtuga krimmitatarlaste esinduskogu juht Refat Tšubarov, Ukraina parlamendi esimees Ruslan Stefantšuk ning videosilla teel Ukraina president Volodomõr Zelenskõi.

Plenaaristungil arutavad parlamentide esindajad olukorda Krimmis, keskendudes sanktsioonidele, meresõiduvabaduse tagamisele, inimõiguste olukorrale ning Venemaa ajutise okupatsiooni majandus- ja keskkonnamõjudele. Samuti räägitakse kohtumisel Ukraina toetamisest ja Venemaale rahvusvahelise surve suurendamisest laiemalt, eesmärgiga taastada Ukraina territoriaalne terviklikkus. Tippkohtumisel osalejad plaanivad vastu võtta ka ühisavalduse.

Teist korda toimuva parlamentaarse tippkohtumise raames on Hussaril plaanis eraldi kohtumine Moldova parlamendi esimehe Igor Grosuga.

Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
631 6356, 520 0323
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside