Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Lauri Hussar kutsus Eesti Vabariigi aastapäeva hommikul toimunud pidulikul riigilipu heiskamise tseremoonial kõiki meeles pidama, et vabadus on kallis ja selle hind on väga kõrge.

Hussari sõnul oli meie esiisade usk Eestisse see, mis läbi vabadussõja ja Tartu rahu andis meile kättevõideldud õiguse omal maal ise valitseda ja omi asju otsustada. „See usk oma riiki ja selle tulevikku on juhtinud meid täna siia, et saame üheskoos, vabalt ja võõrast võimust sõltumata oma tulevikku kujundada,“ ütles ta Kuberneri aias peetud kõnes.

Hussar juhtis tähelepanu ka teisele tähtpäevale – täpselt 35 aastat tagasi heisati Pika Hermanni torni taas sinimustvalge lipp. „Kümned tuhanded siin torni jalamil ja sajad tuhanded üle Eesti vaatasid seda toona, 35 aastat tagasi, klomp kurgus ja rõõmuvärin südames. See kõik oli võimalik, sest meie rahvas ei kaotanud mitte kunagi usku vabasse Eestisse, meie oma riiki ja sellesse, et Vene ajast tulek ja Eesti aega minek on võimalik,“ lausus ta.

Hussari sõnul algas täna kaks aastat tagasi Euroopas aga suur sõda ning sellest hetkest alates oleme püsivalt mõtetes vabadusvõitlust pidava Ukrainaga, kelle jaoks on rahvuslipu heiskamine omal maal väljakutse. „Nende vabadust püütakse neilt jõuga võtta iga päev. Peame ise meeles ja tuletame iga päev kõigile teistele meelde, et vabadus on kallis ja selle hind on väga kõrge. Vabaduse eest tuleb võidelda võiduka lõpuni,“ ütles ta ning kinnitas, et Eesti seisab Ukraina kõrval kuni nende vabadussõja võiduka lõpuni.

Hussar tänas kõiki kohalviibijaid ning iga inimest, kes on täna heisanud sinimustvalge ja kes on Eestisse uskunud. „Meil on palju saavutusi, mille üle olla uhked, kuid suurim neist on meie oma riik – iseseisev, vaba ja sõltumatu. Palju õnne meile kõigile meie armsa riigi sünnipäevaks! Elagu Eesti!“ ütles Riigikogu esimees pidulikul tseremoonial.

Lipuheiskamise tseremoonial ütles õnnistussõnad Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma ning Eesti Vabariigi iseseisvusmanifesti luges ette EMTA lavakunstikooli XXXI lennu üliõpilane Markus Andreas Auling. Eesti Meestelaulu Seltsi kooride ja Tallinna politseiorkestri esituses kõlasid Enn Võrgu „Eesti Lipp“ Martin Lipu sõnadele, Juhan Aaviku „Hoia, Jumal, Eestit“ Aleksander Leopold Raudkepi sõnadele, Viktor Konstantin Oxfordi „Jää vabaks, Eesti meri“ ning Raimund Kulli „Kodumaa“ Mihkel Veske sõnadele.

Riigikogu esimehe kõne

Fotod lipuheiskamiselt (autor: Erik Peinar / Riigikogu Kantselei)

Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
631 6356, 520 0323
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside