Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Lauri Hussar ja Kanada parlamendi alamkoja esimees Greg Fergus kinnitasid tänasel kohtumisel, et Ukraina võitlus agressioonisõda pidava Venemaaga on ka meie võitlus ning liitlased peavad kuni võiduni seisma koos Ukrainaga.

Hussar ütles kohtumisel, et olukord rindel on praegu väga pingeline ja Ukraina vajab kiiret abi võitluses Venemaaga. „Ukraina vajab liitlastelt otsuseid. Neil on vaja juurde nii relvastust kui ka laskemoona ning seda kõike senisest kiiremini ja rohkem,“ ütles ta.

Hussar tunnustas Kanadat julgeolekutagatiste leppe sõlmimise eest Ukrainaga ning märkis, et Eesti on samuti otsustanud anda Ukrainale pikaajalist sõjalist abi, mille suurus moodustab järgmisel neljal aastal 0,25 protsenti SKPst. Tema sõnul kutsub Eesti sarnast kohustust võtma ka teisi Ukraina toetajaid.

Spiikrid arutasid Ukraina toetamiseks Venemaa külmutatud varade kasutuselevõttu ning sellega seotud arenguid nii Ameerika Ühendriikides kui ka Euroopa Liidus. Riigikogus on valitsuse algatatud eelnõu, mis lubab kasutada Ukrainale tekitatud sõjakahjude hüvitamiseks rahvusvaheliste sanktsioonide alusel Venemaa külmutatud varasid, läbinud esimese lugemise.

Kohtumisel arutasid Hussar ja Fergus ka Eesti ja Kanada suhteid ning koostöö tihendamist. Hussar avaldas heameelt, et Kanada on avanud Tallinnas täiemahulise saatkonna ja määranud Eestisse suursaadiku. Samuti tunnustas ta Kanada ettevõtjaid investeeringute eest Euroopa esimese suure haruldaste muldmetallide magnetite tehase ehitamiseks Narvas. „Magnetitehase loomine loob piirkonda uusi töökohti ja näitab, et kuigi me jagame piiri Venemaaga, on Eesti jätkuvalt turvaline riik, kuhu investeerida,“ ütles ta.

Spiikrite kohtumisel osales ka Eesti-Kanada parlamendirühma esimees Peeter Tali.

Hussari kutsel esmakordselt Eestis viibiv Fergus kohtub kolmapäeval peaminister Kaja Kallase, kaitseminister Hanno Pevkuri ja välisminister Margus Tsahknaga. Samuti kohtub ta riigi valimisteenistuse juhi Arne Koitmäe ning tarkvaraarendus- ja ärikonsultatsiooniettevõtete CGI ja Nortali esindajatega ning külastab okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu.

Fotod (autor: Erik Peinar / Riigikogu Kantselei)

Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
631 6356, 520 0323
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside