Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu aseesimees Enn Eesmaa meenutas Eesti Lastekirjanduse Keskuses muinsuskaitsekuud avades ammust tõdemust, et kes minevikku ei mäleta, see elab tulevikuta.

„Meie muinsuskaitsjate tagavaatepeeglis oli mineviku piltide asemel enamasti alati unistus ja lootus Eesti tulevikust,“ ütles Eesmaa. Ta lisas, et seepärast alustati rahva ja rahvuse juurte ning kunagiste tavade uurimist andmaks me kustuma hakanud enesekindlusele ja väärikusele uut, minevikust ammutatud jõudu ja argumente. Sama tegid teiste vahenditega mitmed Eesti kirjanikud, kunstnikud ja filmimehed, tegi Veljo Tormis, aastaid varem ja sihikindlalt Gustav Ernesaks, tänu kellele olid nõukogude aastate üldlaulupeod samahästi rahvuspoliitilised, kui muusikasündmused. Rahvas sai sellest kõigest algusest peale hästi aru, muinsuskaitsekuud hakati meil tähistama juba aastal 1985.

Eesmaa meenutas, et Eesti oli küll esimene, kuid mõned teisedki NSVLiidu rahvad, esmajoones lätlased ja leedulased astusid peagi hoogsalt koos meiega. Esialgu üksikutest muinsuskaitsjatest alustajatele lisandusid Rahvarinde ja Eesti Vabariigi Kodanike Komiteede massid, Eesti Komitee ja Eesti vabariigi Ülemnõukogu edumeelsete liikmete ühisel nõul ja koostöös moodustatud  Põhiseaduse Assamblee töötas välja Eesti uue põhiseaduse, mis tegi Eesti taasiseseisvumise lõplikult võimalikuks ja rahvusvaheliselt legitiimseks.

Eesmaa tõi esile muinsuskaitsjate tänased tegemised ja eesmärgid. Rõõmu tunneme saavutustest, mida on ka rahvusvaheliselt hinnatud. Alles aprillis tunnistati Tallinna Rode altari projekt Euroopa Liidu ja Euroopa Nostra muinsuskaitse aastaauhinna vääriliseks. See on tähelepanuväärne edu, sest konkurente auhinnale oli ligi neljakümnest riigist üle kahesaja.

„Täna algav muinsuskaitsekuu kestab kuni rahvusvahelise muuseumipäevani, seega kaheksateistkümnenda maini. Kuid ei mina, ega tegelikult mitte keegi pole nõus muinsuskaitsjate tööle mingeid ajalisi piiranguid seadma. Muinsuskaitsjad töötavad pidevalt aegruumi piirialadel,“ ütles Eesmaa. Praegune saab juba homme eilseks, tulevik muudab oleviku möödanikuks. „Küllap on seetõttu tänagi Eesti muinsuskaitseseltsi tunnuslauseks elutark tõdemus – muinsuskaitse on meie tuleviku kaitse,“ ütles Eesmaa avades muinsuskaitsekuu tähistamise üritusi.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
6316351, 51902837
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside