Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Jüri Ratas ja Leedu parlamendi esimees Viktorija Čmilytė-Nielsen kohtusid täna Pariisis Prantsuse Senati ja Rahvusassamblee presidentidega. Kohtumisete põhiteemadena käsitleti muutunud julgeolekuolukorda, illegaalse immigratsiooni tõkestamist, Euroopa Liidu tulevikku ja  parlamentaarse koostöö tihendamist.

Kohtumisel Prantsuse Senati presidendi Gérard Larcheriga ütles Riigikogu esimees Jüri Ratas, et Euroopa Liidu ja NATO liikmetena jagavad Balti riigid ühiseid väärtusi, huve ja eesmärke. „Oleme ühtsed demokraatia kaitsmisel, terrorismiga võitlemisel ja julgeoleku tugevdamisel nii Euroopas kui ka missioonidel väljaspool selle piire. Oleme liitlased,“ ütles Ratas.

Kohtumisel Prantsuse Rahvusassamblee president Richard Ferrandiga kinnitas Ratas, et Eesti suhted Prantsusmaaga on olnud tihedad nii poliitikas, majanduses kui kultuuris juba 1921. aastast, mil Euroopas tekkisid Esimese maailmasõja tuhast uhiuued riigid. Ta meenutas, et okupatsiooniajal katkenud koostöö taastus 30 aastat tagasi ning tõi esile kaitsekoostöö.

Ratas avaldas kohtumisel Prantsusmaale tänu panuse eest Euroopa julgeolekusse ja heidutushoiaku tugevdamisel meie regioonis ning rõhutas koostööd prantslastega julgeoleku tugevdamisel maailmas. „Täna on julgeolekuoht meie regioonis kasvanud ja seetõttu vajavad liitlaste suuremat tähelepanu meie idapartnerid, kes on Venemaa surve all,“ ütles Ratas.

Venemaa ja Valgevenega seotud küsimuste arutelul rõhutas Ratas, et Euroopa Liidu liikmesriigid peavad jääma ühtseks. „Valgevene korraldatud hübriidrünnak ei ole ainult Balti riikide ja Poola vastu suunatud, vaid see on Euroopa Liidu ja NATO idapiiri vastu,“ ütles. Ratas ja märkis, et piiride tugevandamiseks tuleb Euroopa Liidul leida ka rahastus. „Me ei tohi ka unustada, mis toimub samal ajal Ukrainas ja peame aru saama, et hetkel ei ole märgata mingeid Venemaa positiivseid samme Minski lepete täitmisel, seepärast peavad jätkuma ka Euroopa Liidu sanktsioonid Venemaa vastu.“  

Veel räägiti kohtumistel Euroopa Liidu ja Hiina suhetega seotud teemadel, küberturvalisusest ja riigi digitaalsetest teenustest, kliimamuutustest, energiajulgeolekust, idapartnerlusest, Prantsusmaa prioriteetidest Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise perioodil ning liidu tulevikust. Pooled andsid ka ülevaate COVID kriisi vastu võitlemisest, piirangutest ja vaktsineerimise olukorrast oma riigis.

Balti riikide visiit Pariisi oli pühendatud 100 aasta möödumisele diplomaatiliste suhete sõlmimisest ja Balti riikide taasiseseisvumise 30. aastapäevale. Lätit esindas suursaadik.

Kohtumiste fotod (Leedu parlament)

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside