Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eesti, Läti ja Leedu parlamendid kutsuvad Teise maailmasõja lõpu aastapäeval tehtud avaldustes kodanikke ja ühiskondi üles ühiselt hukka mõistma inimsusevastased kuriteod ning toetama Euroopa ja kogu maailma rahu, stabiilsust ning demokraatlikku arengut.

„Sõjakuritegusid ei tohi unustada ega andestada. Sõda on kuritegu inimsuse vastu,“ ütleb Riigikogu esimees Henn Põlluaas oma avalduses. „Mõistame hukka Venemaa Föderatsiooni agressiivsetest geopoliitilistest ambitsioonidest lähtuvad katsed võltsida ja moonutada ajalugu ning süüdistada teisi enda sooritatud kuritegudes, sealhulgas sõja alustamises.“

Põlluaasa sõnul on määratud luhtuma Kremli küünilised pingutused ohvrite kannatustest poliitilist kasu lõigata ning rahvaste vahel umbusku ja vaenu õhutada. „Vanasõna „Tõde tõuseb, vale vajub“ peab paika ka rahvusvahelises suhtluses,“ märkis Põlluaas. „Paraku ei tõuse tõde ise, seda peab toetama globaalse ajaloomälu tugevdamisega.“

Põlluaasa sõnul kaitseme II maailmasõja ohvreid mälestades autentset ajaloomälu. „Meie kohus on säilitada autentset ajaloomälu, et ei ununeks totalitaarsete režiimide kuriteod, ja tõrjuda kõiki ajaloo võltsimise katseid. Tõese ajaloo tundmine võimaldab vastu seista demokraatiat ja rahvaste enesemääramisõigust ähvardavatele ohtudele,“ ütles Põlluaas.

Riigikogu juhtis sellele tähelepanu oma 19. veebruari 2020 avalduses „Ajaloomälust ja ajaloo võltsimisest“.

Riigikogu esimehe II maailmasõja lõpu aastapäeval tehtud avalduse täistekst. Nii Läti kui Leedu parlament tegid samasisulise avalduse.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside