Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kesksed teemad olid piirilepingu sõlmimine ja omavaheline koostöö.

Riigikogu väliskomisjoni ja Vene Riigiduuma tänasel kohtumisel arutati Eesti-Vene suhete olukorda, piirilepingu allakirjutamisega seotud asjaolusid ja omavahelise koostöö korraldamist.

Väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson avaldas kohtumise algul heameelt, et mullu aprillis sõlmitud kokkulepe komisjonide kokkusaamiseks sisuliste asjade arusaamiseks on saanud teoks. Sedasama on vaja soovitada ka teistele parlamentide komisjonidele koostöö arendamise huvides.

Riigiduuma väliskomisjoni esimees Konstantin Kossatšov märkis samuti tunnustavalt ära kohtumise toimumise ja soovis nende regulaarset jätkumist. Kohtumised annaksid võimaluse avameelselt vahetada mõtteid ja leida lahendusi üleskerkinud küsimustele.

Mihkelson avaldas lootust, et Riigiduuma leiab oma liikmete hulgas saadiku, kes võiks olla Vene-Eesti parlamendirühma loojaks ja koordinaatoriks. Samuti juhtis ta tähelepanu vajadusele kiiresti taasalustada valitsustevahelise komisjoni tegevus.

Kohtumise käigus vahetati mõtteid piirilepingu sõlmimisega seotud küsimuste üle. Mihkelson rõhutas, et Eesti pool on olnud valmis piirilepingut allkirjastama juba alates 1999. aastast, mil mõlemad pooled parafeerisid dokumendi. Valmisolekut dokumendi allkirjastamiseks on Eesti korduvalt kinnitanud. ”Piirilepingu allakirjutamist ei saa aga siduda ühegi teise dokumendiga,” rõhutas Mihkelson.

Riigiduuma liikmed tundsid huvi erakondade seisukohtade vastu piirilepingu ratifitseerimiseks Riigikogus. Mihkelson selgitas, et erakondade ümarlaual avaldati toetust piirilepingu allakirjutamisele. Kossatšov avaldas arvamust, et ratifitseerimisprotsess peaks pärast allakirjutamist toimuma sünkroonselt kahe riigi parlamendis.

Kahe väliskomisjoni kohtumisel käsitleti riikide omavaheliste suhete mitmeid aspekte ja nende ajaloolisi tõlgendusi.

Kossatšov tegi ettepaneku kahe riigi väliskomisjonide ühisistungi korraldamiseks aasta teisel poolel Narvas ja Ivangorodis. Mihkelson toetas ettepanekut, sest see annab võimaluse avameelselt rääkida probleemidest kahe riigi vahelistes suhetes ja leida neile lahendusi.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside