Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu liige Merry Aart uuris tänases infotunnis riigihalduse ministrilt Jaak Aabilt regionaalpoliitika ning maapiirkondades elamise toetamise kohta.

Aart märkis, et mitmed inimesed on viirusekriisi ajal maale kolinud, kuid sinna püsivalt elama jäämiseks puudub sobiv keskkond. Ta soovis teada, millised on riigi plaanid, et maapiirkonnad elavneksid ning et inimesed sinna elama tahaksid ja saaksid jääda.

Riigihalduse ministri sõnul on välja töötatud mitmeid tegevusi ja meetmeid, mis aitaksid kaasa maapiirkondadesse elama asumisele. Ta tõi esile maapiirkondades lairibaühendusele juurdepääsu tagamist, viimastel aastatel lisandunud vahendeid kruusateede tolmuvabaks muutmiseks ning erinevaid konkurentsivõimet tugevdavaid programme. Samuti märkis Aab, et kolm aastat tagasi tõsteti omavalitsuste tulubaasi, suunates sinna 200 miljonit eurot lisaraha.

Minister rääkis, et viimastel aastatel on avatud kaks uut regionaalprogrammi – Ida-Virumaa ning Kagu-Eesti programmid, kus rakendatakse erinevaid kohaliku keskkonna ja ettevõtluse arenguks vajalikke meetmeid ja toetusi. Tema sõnul on aasta lõpuks valmimas ka regionaalarengu tegevusprogramm, kus ministeeriumid ja riigiasutused määravad kindlaks tegevused eelkõige väljaspool Tallinna ning Harju-, Tartu- ja Pärnumaad asuvate piirkondade arendamiseks.

Aab märkis, et viimastel aastatel on rajatud Euroopa Liidu vahendite eest üle Eesti tervisekeskusi, mis on mõeldud esmatasandi tervishoiu tarbeks. Seejuures on aga tema sõnul probleemiks vajaliku personali leidmine. „Oleme maale asumist toetanud ka riiklikult, aga jätkuvalt see pole piisav. Pigem on inimeste puudus tihtipeale probleemiks,“ ütles ta. Samas tõi ta aga positiivse tendentsina välja Soomest tagasipöördujaid, kes sageli just maale elama asuda soovivad, ning osade piirkondade positiivset migratsioonisaldot.

Peaminister Kaja Kallas vastas Priit Sibula küsimusele poliitilise kultuuri, Indrek Saare küsimusele haiguspäevade õiglase hüvitamise, Mihhail Lotmani küsimusele valge raamatu, Martin Helme küsimusele politseiriigi, Aivar Koka küsimusele aktsiisipoliitika ning Kert Kingo küsimusele õigusriigi kohta.

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo vastas Helmen Küti küsimusele pandeemiaga seoses valdkonnas toimuva ning Heljo Pikhofi küsimusele pensionipoliitika kohta.

Infotunni stenogramm

Riigikogu pressiteenistus
Liisa Johanna Lukk
tel 631 6456, 53 310 789
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside