Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis sõnas peaminister Kaja Kallas vastates Tanel Kiige küsimusele tööinimeste toetamise kohta kriisi ajal, et 2025. aastal langevad tööjõumaksud ja inimesele jääb selle tagajärjel rohkem raha kätte.

Peaminister selgitas, et tulumaksuvaba miinimumi tõstmise ja maksuküüru ära kaotamise tulemusena jääb rohkem raha kätte kõigile töötajatele, kes teenivad alla 8000 euro kuus. „Kõik inimesed, kes teenivad alla 8000 euro, võidavad tulumaksureformist, mis 2025. aastal jõustub. Lihtsalt näidetena: päästja, kes saab täna miinimumpalgana 1620 eurot kuus, siis tema saab uue süsteemiga 636 eurot aastas rohkem kätte. Või siis õpetaja, kes teenib 1749 eurot kuus, saab 831 eurot rohkem kätte. Või keskmist palka saav õpetaja 2048 eurot kuus, saab uue süsteemiga 1283 eurot aastas kätte,“ märkis peaminister.

Kallas tõi esile, et ka Soome langetab tööjõumakse just sellel põhjusel, et suured tööjõumaksud survestavad ettevõtjaid ning valitsuse soov on kaasa aidata majanduse konkurentsivõimele. „Tegelikult ühtpidi inimestele jääks rohkem raha kätte ja teiselt poolt see, et tööandjatel ei oleks nii suurt palgasurvet ja seeläbi oleks võimalik tegelikult oma ettevõtet edasi arendada,“ lisas peaminister.

Kallas tõdes, et 2024. aastal tõuseb käibemaks kaks protsendipunkti, kuid selle maksutõusu jõukohasusele viitab erakordselt kõrge tööhõive määr – registreeritud töötuid on oktoobri seisuga tema sõnul vaid 7,4 protsenti. „Kui majandus langeb, siis tegelikult ka tööpuudus kasvab, aga hetkel me selliseid märke veel ei näe. Aga loomulikult, me jälgime kõiki neid mõõdikuid väga selgelt, et olla siis valmis reageerima, kui tööpuuduse numbrid hakkavad oluliselt tõusma,“ sõnas Kallas.

Samuti osalesid infotunnis haridus- ja teadusminister Kristina Kallas ja kliimaminister Kristen Michal. Peaminister vastas veel Helir-Valdor Seederi küsimusele maksupoliitika, Helle-Moonika Helme küsimusele riigi olukorra, Urmas Reinsalu küsimusele poliitilise olukorra, Varro Vooglaiu küsimusele laste kaitsmise kohta kokkupuudete eest pornograafiaga, Lauri Laatsi küsimusele üksi elava pensionäri toimetuleku kohta ning Mart Helme küsimusele julgeoleku kohta. Haridus- ja teadusminister vastas Vadim Belobrovtsevi ja Tõnis Lukase küsimustele õpetajate palkade kohta.

Infotunni stenogramm

Videosalvestist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.

Riigikogu pressiteenistus
Maris Meiessaar
631 6353, 5558 3993
[email protected]
päringud: [email protected]

 

Tagasiside