Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma avas täna Riigikogu hoone II korrusel Aksel Sildose fotonäituse „Küüditatuna Siberis“.

A. Sildos (sünd. 1925) küüditati koos ema ja õega Siberisse 14. juunil 1941 ning oli sundasumisel Tomski oblasti põhjaosas Vasjugani rajoonis, mis on ajaloost tuntud sundasumise piirkonna Narõmimaana.

Sildosest kui hobifotograafist on järele jäänud tuhandeid fotosid. Fotode geograafiline areaal haaras mitutsada kilomeetrit Vasjugani jõge ääristavaid sundasunike külasid Novõi Vasjuganist Šmakovkani (Novõi Vasjugan, Kuntiki, Ognev-Jar, Mogutajevo, Polovinka, Uval, Andrjuškino, Malinovka, Maisk, Kamennõi, Jelizarovka, Vesjolõi, Šmakovka).

Näitusel on vaadata Maiski uhkemad hooned – haigla, koolimaja, klubi, Stalini nimelise kolhoosi keskus, sidekontor, raamatukogu, külanõukogu, sepikoda, elektrijaam). Rohkesti on pilte saatusekaaslastest, nende töödest-tegemistest, argi- ja ka pidupäevadest. On mõjusat loodusromantikat, aga ka pilte puskariajamisest või  pärast küüditatute lahkumist järele jäänud ahervaremetest.

Aksel Sildose abikaasa Ines Värava, samuti nende tütar pääsesid kodumaale, Sildosele endale jäi Eestile lähimaks paigaks, kuhu teda lubati, Arhangelsk, kus ta  1981. a suri.

Aksel Sildose fotokogu põhi on kopeeritud Tartu Ülikooli arhiivinduse õppetooli Tomski oblastisse toimunud arhiiviekspeditsiooni käigus. Aksel Sildose personaalkogu on hoiul Rahvusarhiivis.

Näituse on koostanud Riigikogu liige ja Tartu Ülikooli arhiivinduse professor Aadu Must, kujundanud Tiiu Laur Rahvusraamatukogust.

 

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside