Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma võttis täna Toompeal vastu Eesti Arengufondi esindajad, kes andsid üle Valge paberi sõnumiga: lisaks kärbetele ja eurole vajame mõjusat kriisipaketti.

Valges paberis on nägemus vajalikest sammudest, millega tuua Eesti majandus välja kriisist ning panna alus uuele kasvule. Arengufondi juures töötanud eksperdid leiavad, et Eestis on hädavajalik hiljemalt sel sügisel kokku leppida ja käivitada tarvilike muutuste kiirendamiseks ning kriisiga toimetulekuks strateegiliste sammude pakett. 

Valge paberi koostanud ekspertide lähtekoht on, et olukord Eesti majanduses on kriitiline ja võib veelgi halveneda. Eksperdid leiavad, et kriisi raskeim aeg on eeldatavasti algamas tänavu sügisel. Nende arvates pole Eestil põhjust oodata majandussituatsiooni olulist paranemist ka siis, kui välisturud pööravad tõusule. Oht on jääda endiselt keskenduma majandusharudele ja tegevustele, millega pole võimalik lisandväärtust ja konkurentsivõimet oluliselt tõsta. Valmis peab olema ka olukorraks, kui eurole ideaalis loodetud ajal siiski üle ei saa minna. Selleks tuleb panna valmis nn “plaan B” kriisipaketi näol.  Kaaskirjas kõlav üleskutse on: kriisipakett peab sündima kiiresti ja laiapõhjalises koostöös.

Ettepanekute kohaselt on vaja toetada majanduse kiiret ümberstruktureerimist ja sellega seotult ettevõtete pikaajalise konkurentsivõime kasvu. Investeeringuteks tuleb majandusse saada uut kapitali, samuti arendada inimkapitali. Samal ajal tuleb paralleelselt tegeleda kriisi vahetute mõjude leevendamisega. Eksperdid rõhutavad ettevõtete ekspordivõime ning tööhõive hoidmise vajadust. Valges paberis tehaksegi ettepanekud nendes suundades kriisipaketi konkreetseteks sammudeks. Lisainfo tehtud ettepanekute sisu kohta on internetis järgmisel aadressil: (www.arengufond.ee/publications)

 
Valge paberi valmistas ette ekspertrühm, kuhu kuulusid Urmas Varblane, Marju Lauristin, Jaan Pillesaar, Erik Terk, Taavi Veskimägi ja Raivo Vare, Siim Sikkut, Marek Tiits, Heido Vitsur ja Ott Pärna.
 
Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside