Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Head Eestimaa inimesed!

Mul on väga meeldiv teid tervitada 2008. aasta esimesel päeval ja koos teiega veidi meenutada möödunud aastat ja heita pilk vastalanud aastale. Loomulikult on kõigil meil seljataga oma ilusad ja ka nukrad mälestused, loodan, et teil oli rõõmsamaid rohkem. Aasta 2007 tõi meile märkimisväärseid ühiseid hetki.  

Läinud aastale tagasi vaadates tulevad silme ette aprillisündmused, mille käigus mõistsime, et homo sovieticuse mõtteviis paraku ei kao ka vabas ühiskonnas iseenesest, seda eriti neil, kellele vabadus ja demokraatia ei ole kunagi olnudki tähtsad. 

Turvaline ja tugev riik kujuneb vaid ühtehoidvatest elanikest – jõuga saab teostada diktatuuri, demokraatiat mitte kunagi. Ühiskonna avatust ja oma rahva vabadust peame me kõik iga päev kaitsma ja meie tugevus saab tulla vaid meie tarkusest.  

Lisaks saime neil päevil veelkord teada, kui vajalik on sõprade olemasolu, sõltumata sellest, kus nad elavad või mis keelt räägivad. 

Veelkord aitäh teile kõigile! 

Keerulistel aegadel on eestlased alati saanud hingejõudu oma laulu- ja tantsupidudest. Möödunud aastal toimunud „Ilmapuu” – selle peo emotsionaalsus meenutas kõige paremas mõttes laulva revolutsiooni aegu. Me vajame laulupidu, sest see ühendab inimesi üle põlvkondade ja hoiab elus mälestust meie rahva ajaloost. Suur tänu teile, lauljad ja tantsijad, suur tänu juhendajatele ja korraldajatele. Tänavu me tähistame Eesti laulupidude ajaloo suurkuju Gustav Ernesaksa 100. sünniaastapäeva. Teeme seda väärikalt.  

2007. aastal tähistas Tartu Ülikool oma 375. aastapäeva, oleme uhked, et meil on nii rikka ajalooga ülikool, mis on läbi aegade toonud väikese Eesti maailmakaardile. Peame meeles, et Eesti kui eduka riigi tulevik 21.sajandil sõltub suuresti tema rahva haritusest. 

Armsad kaasmaalased!

Meie noor kodanikuühiskond on tasapisi saanud tugevamaks ja targemaks, tema häält on enam kuulda. Olgem edasi sama õpihimulised, säästlikud ja avatud, käigem ringi lahtiste silmadega ja julgegem kahelda ning oma arvamuse välja öelda. Ärgem tehkem seda edevusest, soovist vaid kritiseerida, vaid sisemisest põlemisest heade kodanikena. Ärme hoidume vaidlustest. Usalduse saavutame vaid üksteist ära kuulates. Toimetulek iseenda, oma töö ja eluga õnnestub vaid endast ja teistest hoolides. Olles ise aktiivne ja arukas. 

On Eesti juubeliaasta. Meie aukohus kodanikena on Eesti Vabariigi 90. sünnipäeva väärikas tähistamine ja see pole ainult telerist pidude vaatamine, vaid ka ise pidutsemine. Vastutustundlikult, uhkusega, heisates lipud ja korraldades oma rahva pidusid. Tehkem kas või maikuus Eestimaa üheskoos puhtaks ja loogem uusi kodanikualgatusi, et saaksime olla rõõmsad iseendi, oma naabrite ja riigi üle. 

See, milline tuleb aasta 2008 oleneb meist endist. Igaühel on oma teed valgustav täht. Mõnel nõrgema kumaga, mõnel hele. Kuid peame meeles, et kõik meist ei ole tugevad ja edukad, mitmed on kaotanud lootuse oma tähte näha. Aidakem neid! 

Soovin teile ja teie peredele rahu südamesse, õnne ja tegusat uut aastat!

Riigikogu esimees Ene Ergma

 

Tagasiside