Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Austatud eesti rahvas!

Tervitan teid uue aasta puhul siit Toompea lossi saalist, mis praegu on pühade puhul tühi ja vaikne. Paari kuu pärast lõpetab oma töö Riigikogu kümnes koosseis. Kuigi see saal on aastate jooksul näinud suuremaid ja väiksemaid sõnasõdu, on see siiski meie riigi üks kõige pühamaid ruume, sest siin laotakse meie riigihoonele õiguslikku vundamenti, mille nurgakiviks on meie Põhiseadus.

Hulk häid otsuseid on siin saalis kümnenda koosseisu ajal saanud seaduse jõu. Euroopa Põhiseaduse vastuvõtmine, Eesti Raudtee tagasiostmine, emapalga kehtestamine ning järjepidev pensionide suurendamine on vaid mõned head näited. Oli suur rõõm vastu võtta aegade suurimat riigieelarvet 2007. aastaks. Ma väga loodan, et eelarve jõuab meie riigi iga inimeseni.

Omamoodi on need tublid teod ka väike ime! Sest arvestame, et selle kõigeni oleme jõudnud olukorras, kus 101 Riigikogu liikmest on vahetunud tervelt 76. Rahva poolt valitud esindajate Riigikogust sedavõrd suur äraliikumine on probleem, mille järgmine parlament peab tõsiselt käsile võtma. Ega teilegi ju ei meeldi, kui laste ees seisab ülepäeva koolis uus õpetaja või haigena käite ühe arsti juurest teise juurde! Aga oma riigi oleme millegipärast usaldanud just kiirelt vahetuvate poliitikute kätte! Koos sellega oleme aga paratamatult hajutanud ka vastutuse. Loodame, et alanud 2007. aasta teeb siin oma edumeelsed korrektiivid.

Lugupeetud televaatajad,

Riigikogu esimehena olen ma mitmel puhul rääkinud vajadusest muuta Riigikogu professionaalsemaks. Täna ma pöördun palvega otse Teie, valijate, Riigikogu ainsate tegelike tööandjate poole – valige end esindama mehed ja naised, kes on tublid, kohusetundlikud ja põhjalikud. Valige need, kes lubavad seista teie eest kogu järgmise Riigikogu koosseisu jooksul, ja veel kauemgi. Riigikogu ei tohi olla läbikäigutuba. Valige need, kes tunnevad vastutust teie ja oma riigi ees.

Tahan teile südamele panna, et mina ei näe eesti rahva jagunemist mustadeks ja valgeteks jõududeks. Mina ei kutsu teid üles otsima vaenlase kuju ja iga päev kandma südames viha eesti riigi ja tema esindajate vastu.

Minu soov on, et suhtuksite nii enda kui meie riigi ellu positiivselt. Uskuge, ka poliitikute nagu iga teisegi eluvaldkonna esindajate hulgas on enamik neid, kes aastate jooksul on tublisti vedanud seda eesti riigi vankrit. Me näeme ju täna, uue aasta esimesel päeval, olles lõpetamas pikki ja toredaid pühi, et see vanker on veerenud ülesmäge päris hästi.

Head kaasmaalased,

Ainsad õiged otsused on demokraatlikud otsused. 2006. aastal nägime, kuidas demokraatlikes riikides traditsiooniline meedia ning riiklikud institutsioonid peavad tegema ruumi kodanikualgatusele ja rahva arvamusele. Prestiižne ajakiri „Time“ läks isegi niikaugele, et valis oma traditsiooniliseks aasta inimeseks „Sinu“ – see tähendab teid ja meid kõiki!

Ka Eestis nägime sedasama rahva algatuse aktiviseerumist: olgu Sakala keskus, põlevkivikaevandused või presidendivalimised – inimestel on oma arvamus. Ja inimeste hääl kostab. Ja inimeste arvamusega peab arvestama.

Järgmine Riigikogu koosseis peab tegema omalt poolt kõik, et inimestele, teile kõigile, võimu juurde anda. Presidendivalimised tõestasid, et meil on vaja presidendi otsevalimise seadust. Tallinn-Tartu maantee ja muude selliste suuremat kõlapinda leidnud asjade puhul on meil kindlasti vaja rahvaalgatuse tõsisemat arvestamist. Rahva arvamust ja otsustusõigust ei ole kunagi liiga palju. Pigem vastupidi. Minu arvates küsitakse meil rahva käest veel liiga harva. Ainult et küsides peab rahva informeeritus olema igakülgne.

Ühest küljest on Eesti riigina edukas: majandus kasvab, meil käivad külas kroonitud pead ja suurte riikide presidendid. Kuid teisalt on meil tekkinud tööjõupuudus. Paljud parimad inimesed lähevad tööd tegema teistesse riikidesse – see protsess võib varsti takistada ettevõtluse arengut.

Millist poliitikat on meil siis vaja? Kas meil on lausliberaalsusest villand? Peaksime ehk keskenduma euroopalikele palkadele ja sotsiaalsematele väärtustele?

Neile küsimustele ei saa vastata ainult poliitikud. Poliitikud saavad vaid küsimusi tõstatada ja vastuseid pakkuda. Valiku ja otsuse peate tegema teie.

Hea Eestimaa rahvas,

Soovin, et uuel aastal sünniks Eestimaal veel rohkem lapsi veel õnnelikumatesse peredesse. Soovin et Eesti oleks koduks, kus oodatakse noori, pakutakse väljakutseid täisealistele ja austatakse vanu. Soovin, et meie kõigi hääl ja arvamus oleks siin riigis kuulda.

Soovin meile kõigile head ja turvalist uut aastat!

 

 

 

 

Tagasiside