Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Lugupeetud Vabariigi President, härra peaminister, ekstsellentsid, austatud külalised! Hea eesti rahvas!

89 aastat tagasi valis eesti rahvas vabaduse, iseseisvuse ja demokraatia tee. Eesti rahvas kinnitas oma valiku verepitseriga. Just tänu sellele valikule on tänane päiksetõus Eestimaal õnnelik. Me heiskame sinimustvalge riigilipu tubli rahva vaba riigi talviselt kaunisse taevasse.

Me teame, et Eesti riik sündis tänu rahva tahtele ja vaprusele. Kuid pikkadeks aastateks kaotasime me oma riigi võõrale vallutajale. Ning selles ei olnud süüdi eesti rahvas või tema vapruse vähesus.

Lubage, et ma siinkohal vabandan eesti rahva ees nende poliitikute pärast, kes ei taibanud demokraatia kaotamise ohtu ja ei seisnud jõulisemalt vastu Riigikogu laialisaatmisele 1934. aastal. Sellest algas kõik järgnev, mis päädis riigi lõppemisega.

Õnneks elas eesti rahvas 50 aastat võõrast võimu üle, kandes küll ränki kaotusi, kuid avaldades aastakümneid ka vaikivat vastupanu. Ja kui koitis vabadusehetk, kasutas uus eestlaste põlvkond ära pöörde maailmapoliitikas ja nagu te näete – me seisame taas siin pühas kohas, Pika Hermanni torni all, ja meie vabas taevas lehvib väärikalt meie riigilipp.

Pika Hermanni torn on läbi aegade olnud nagu majakas, mis näitab juba kaugele ära, kas Eesti on vaba või vallutatud, kas Eesti on iseseisev või murtud südamega. Ma usun, et eesti rahvas oskab hinnata tänase hetke tõelist väärtust. Kuigi meil on olnud omariikluse uuesti ülesehitamisega raskusi ja kogu rahvas on kandnud neid koormaid; kuigi ka poliitikute rindel on mõnikord olnud lahinguid, mis ei lõpe just kõige väärikamalt – on tänane päev, 24. veebruar see, mis peaks olema ühesugune iga eestlase südames.

Me heiskame oma sinimustvalge uuesti siia Pika Hermanni torni täna juba 19. korda. Head inimesed, selle ajaga on vabas Eestis üles kasvanud terve uus põlvkond! Ja kui me järgmine kord siin lossiõues 24. veebruaril kokku saame, tähistame juba Eesti Vabariigi 90. sünnipäeva.

Head sõbrad! Ma ei taha, et meiega kunagi peaks korduma see, et oleme jälle tagantjärele targad. Võimu poole pürgivad poliitikud ei tohi teha ebademokraatlikke, omakasust või klikihuvist lähtuvaid otsuseid, mis ohustavad Eesti riigi iseseisvust, terviklikkust või julgeolekut. Eesti rahvas on paremat väärt. Eesti rahvas on vabadust ja iseseisvust väärt.  Ma tahan, et hingaksime täiel määral vaba kodanikuna vabal maal. Ma tahan, et peaksime silmas oma riigi parimat kasu. See ei ole ju ainult poliitikute riik. See on eesti rahva riik.

Palju õnne Eesti Vabariik, palju õnne eesti rahvas!

 

 

Tagasiside