Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kallid kaasmaalased!

Soovin Teile kogu südamest head 2014-ndat aastat. Algaval aastal täitub 10 aastat Eesti astumisest Euroopa Liitu ja NATO-sse. Seega, kindlasti on sel aastal põhjust teha kokkuvõtteid viimase kümne aasta tegemistest.

Pole kahtlust, et NATO liikmelisus on suurendanud oluliselt meie julgeolekut.

Tasub mõelda, milline näeks meie maa välja siis, kui meil  ei oleks olnud võimalust viimase kümne aasta jooksul sadade miljonite eurode vääringus vahendeid investeerida oma teedesse, küladesse, veevõrkudesse ja ülejäänud taristusse.

Inimlikus plaanis näib, et 10 aastat ehk näiteks aeg 2004-ndast 2014-ndani on lühike aeg. Kuid mõelge, mis on selle ajaga aset leidnud. Lisaks liikmelisusele Euroopa Liidus, NATO-s ja Schengeni tsoonis, oleme kasutusele võtnud euro.

Tunnistagem, et lähiajalugu on tervikuna pakkunud keerulisi aegu ja väljakutseid. Ühiskonda on põhjalikult raputanud globaalne majanduskriis, millest nii Eesti kui maailma majandus taastub vaevaliselt ja pikkamisi nagu sajandi kriisidele kombeks.

2004 liitusime Euroopa Liidu ja Natoga, kuid meenutagem näiteks 1994-ndat aastat, mil elu Eestis oli sootuks teistsugune. Eestis viibisid veel Nõukogude väed. Mõtteline hüpe 1994-ndast 1984-ndasse on aga veelgi pikem. Nõukogude Liit, mille osa oli ka okupeeritud Eesti, boikoteeris vaba maailma olümpiamänge. Nõukogude Liidus oli stagnaaja tipp.   

Aga siin me oleme kallid kaasmaalased, 30-nd aastat hiljem. Päris 1984 näib juba peaaegu, et samasugune viirastus, kui George Orwelli romaanis „1984“ kirjeldatud õõvastav reaalsus diktatuuriühiskonnast. 

2014-nda aasta Eesti on normaalne Euroopa riik oma rõõmude ja muredega. Kui riik on küps ja keskkond stabiilne, siis toimub areng tasa ja targu. Vaid igaühe töökus ja nutikus saavad olla arengu aluseks.

Järjest vähemaks jääb nii „ratsarikastumist“ kui suuri sotsiaalseid kriise. Jäägugi need üleminekuaega ja ajalooõpikutesse. Ma loodan, et kui Riigikogu esimees vaatab 2024-nda aasta esimesel jaanuaril kümne aasta arengule tagasi, siis ei ole tal põhjust rääkida dramaatilistest pööretest.

Kuid loomulikult ei tule käesolev aasta igav. Õige pea elame kaasa oma sportlaste pingutustele Šotsis. Suvel on ees meeliülendav ja alati rahvast ühendav laulupidu. Möödub ka 25 aastat Balti ketist. Ka Riigikogul on sel aastal suur sünnipäev, täitub 95 aastat parlamentarismi algusest Eestis.

Soovin meile rahvana kordaminekuid algaval aastal ning edu ja õnne igaühele Teist!

Head Uut Aastat!

Riigikogu pressiteenistus 

Tagasiside