Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Me seisame täna siin, sinimustvalge lipu all ja tähistame riigilipu 123. aastapäeva. 

Meie esimese sinimustvalge lipu pühitses Otepää kirikla saalis õpetaja Rudolf Kallas 1884. aasta 4. juunil.   See kuupäev on sestpeale meie sinimustvalge rahvuslipu sünnipäev. 

Sinimustvalge lipu dokumenteeritud ajalugu algab 17. septembril 1881. aastal, mil esimese eesti rahvusliku üliõpilaskorporatsiooni Vironia asutamiskoosolekul Tartus määrati kindlaks ka ühenduse värvid: 

SININE – Eestimaa taeva, järvede ja mere peegeldus, tõe ning rahvuslikele aadetele ustavuse sümbol;

MUST – kodumaa mulla ja rahvuskuue värv;

VALGE – rahva püüd õnne ja valguse poole.  

Sinimustvalge lipp kujuneski rahvusliku väärikuse ja Eesti iseolemise poole püüdlemise sümboliks.  Selle rolli sai ta juba 1881. aasta lõpupäevil, kui lipuvärvides mütse kandnud noormehi Tartus provotseeriti, rääkimata sündmustest aastal 1905, 1918 või 1988. 

Kirikuõpetaja Martin Lipu luuletuse sõnadele Enn Võrgu loodud lipulaul „Eesti lipp” on populaarsuselt võrreldav riigihümniga – me laulame seda ka täna siin.  On vähe teada, et Martin Lipp kirjutas lipulaulule esialgu pisut teistsugused sõnad – täna tahaksin lugeda neist ühe salmi: 

Sinine on sinu taevas,

Kallis Eesti kodumaa.

Oled kord sa ohus, vaevas,

Võtkem sinna silmata;

Truudusest meil’ tunnistagu

Taevasina määratu;

Ustavatel sooviks saagu:

“ Eesti, Eesti elagu!”

 

Meie lipu värvid on rahumeelsed ja sümboliseerivad meile kalleid väärtusi. Soovin, et neid väärtusi kalliks peaksime ja oma riigi lipu suhtes alati austust tunneksime ja üles näitaksime. 

Uhkusega kingime oma olümpiasangareile nende võidupäeval Pika Hermanni tornis lehvinud lipu. Täna kingib Lipu Selts trikoloori ka Eesti skautidele  – uskuge, see on suur kink.  

Eesti on meie ühine kodu, me oleme uhked oma riigi ja selle lipu üle, me austame ajalugu ja lippu, mis on koos riigiga üle elanud nii paremaid kui halvemaid aegu.  

Noored heiskasid täna Pika Hermanni tornis lipu, mille all me kõik elame. See pole ainult sünnilt eestlaste lipp, see on kõigi nende lipp, kelle kodu on Eestis.

Riigikogu pressitalitus 

Tagasiside