Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Eiki Nestor kutsus Euroopa Liidu (EL) parlamentide esimeeste konverentsil EL-i riike üles hoogsamalt arendama koostööd idapartneritega, iseäranis Moldova, Gruusia ja Ukrainaga, kes on teinud edukat tööd vajalike kriteeriumite täitmisel.

„Ambitsioonikamad riigid idapartnerluses vajavad liitumisperspektiivi. See oleks solidaarsusväljendus nende riikide kodanikele, kes toetavad meiega ühiseid väärtusi ja tõstaks motivatsiooni vajalike reformidega jätkamiseks,“ toonitas Riigikogu esimees oma esinemises.

Vilniuses 6.-8. aprillini toimunud kohtumisel olid teemadena kõne all riikide parlamentide osa majandus- ja rahanduskriisi negatiivsete mõjude ületamiseks, subsidiaarsusküsimuste areng EL-is, parlamentide koostöö õigus- ja migratsiooniküsimustes ning suhted idapartnerlusriikidega.  

Eiki Nestor mõistis hukka Venemaa agressiooni ja jätkuva olukorra pingestamise Ukrainas ning maailma julgeolekukorda tõsiselt kahjustava tegevuse.   

„Me ei tohi leppida ka valedega, kus revanšismi ja agressiooni õigustatakse vene keele või nn kaasmaalaste õiguste kaitsmisega. Ei ole mõtet manada sinna viiendat kolonni, kus seda ei ole. Vähemusrahvuste õigused on kindlustatud parimal moel just demokraatlikes riikides. Euroopa Liidu riikides elavad vähemusrahvused, sealhulgas vene keelt emakeelena rääkivad, on meie kaasmaalased, mitte Kremli omad,“ rõhutas Nestor.

„Georg Orwelli raamat „1984“ ei ole olnud minu põlvkonnakaaslastele ega mulle ainult äratuntav ja vaimustav lugemine, vaid seal kujutatu oligi 40 aastat minu elust. Ei taha ega tohi leppida olukorraga, kui 2014.aastal muutub kirjutatu taas tegelikkuseks suures osas Euroopa territooriumil,“ ütles Riigikogu esimees oma esinemise lõpetuseks.

Riigikogu esimehel Eiki Nestoril olid Vilniuses eraldi kohtumised veel Leedu seimi spiikri Loreta Graužiniene, Horvaatia parlamendi esimehe Josip Leko ja Rumeenia parlamendi alamkoja spiikri Valeriu Ștefan Zgoneaga. Kohtumistel arutati riikidevahelisi kahepoolseid suhteid, regionaalse koostöö küsimusi ja julgeolekuolukorda Euroopas.

Tagasiside