Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kohtumisel käsitleti rahvusvähemuste probleemi ja maksusüsteemiga seotud küsimusi.

Riigikogu esimees Ene Ergma ja Prantsusmaa eurominister Claudie Haignere rõhutasid kohtumise algul vajadust, et kõik Euroopa Liidu 25 liikmesriiki teeksid efektiivset koostööd Euroopa eduka arendamise nimel.

Prantsuse eurominister märkis, et tema visiidi eesmärgiks on kuulata ära ja arutada Eesti seisukohti EL arendamise nimel. Prantsusmaal on plaanis viia Euroopa põhiseadusliku lepingu küsimuses läbi referendum. Euroministri arvates kaasneb referendumi läbiviimisega kasulik arutelu. Riigikogu esimees selgitas, et Eestis on kavandatud põhiseadusliku lepingu üle hääletamine Riigikogus. Ergma märkis, et Eestis toimus juba referendum koos sellele eelnenud väga aktiivse aruteluga seoses Euroopa Liitu astumisega. Referendumil oli nii kõrge osavõtu kui ka toetusprotsent. Ta ei näinud vajadust sagedase rahvahääletuse järele.

Riigikogu esimees tõstis kohtumisel üles küsimuse vähemusrahvuste probleemi käsitlemisest OSCE Parlamentaarse Assamblee Edinburghi istungil, kus Prantsusmaa delegaadid kahetsusväärselt meile kahjulikul moel tegutsesid. Ergma rõhutas, et Eesti on täitnud kõik Kopenhaageni kriteeriumid ja seoses sellega ei peaks Euroopa suured riigid minema kaasa Venemaa väljapressimiskampaaniaga. Claudie Haignere selgitas, et tema sooviks on kuulata ära nii ühepoole kui ka teise poole seisukohad, diskussioon aitab vältida Euroopa Liidu siseseid pingeid kodakondsuspoliitikas. ”Olen rääkinud teie riigi esindajatega, kes on selgitanud Eesti integratsioonipoliitika põhimõtteid. Mul on jäänud mulje, et siin on kõik hästi,” märkis eurominister.

Kohtumisel käsitleti Lissaboni strateegiat, mille eesmärgiks on muuta Euroopa konkurentsivõimelisemaks. Ene Ergma avaldas heameelt, et Prantsusmaal on noored väikeettevõtted maksustatud nullprotsendilise tulumaksuga, mis kindlasti loob soodsad tingimused nende arenemiseks. Claudie Haignere selgitas soodustuste andmise ja sellekohaste otsuste langetamise süsteemi. Samas märkis eurominister, et Prantsuse ja Eesti vahelistes suhetes on probleemiks ettevõtete tulumaks, mille kehtestamine vajaks läbipaistvust ja ühtseid reegleid

Riigikogu aseesimees, Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Rein Lang tutvustas Eesti majandussüsteemi. ”Kahjuks on jäänud kõlama müüt, et Eestis on ettevõtetel nullprotsendiline tulumaks. Tähelepanuta on jäänud fakt, et ettevõtte tulust ei maksustata ettevõttesse reinvesteeritud tulu,” rõhutas ta. Prantsuse eurominister avaldas heameelt, et Eesti maksusüsteemiga seonduvaid asjaolusid selgitatakse, et need oleksid teistele riikidele üheselt arusaadavad.

Kohtumise lõpus avaldati mõlemapoolset soovi arendada riikide kahepoolset koostööd nii majanduses tervikuna kui ka väikeste ja keskmiste ettevõtete vahel. Samuti peeti oluliseks teadlaste koostööd ja üliõpilaste vahetamist.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside