Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma, väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ja põhiseaduskomisjoni liige Andres Herkel kohtusid täna Eestis töövisiidil viibiva Leedu Vabariigi presidendi Rolandas Paksasega .

Kohtumisel käsitleti Euroopa Liidu, NATO ja Balti riikide koostöö teemat, samuti arutati Eesti ja Leedu kahepoolseid suhteid.

Ene Ergma avaldas heameelt hiljuti Ateenas alla kirjutatud Euroopa Liidu liitumislepingu üle märkides, et pärast Ateenat on Eesti ja Leedu täiesti uues olukorras. ”Kahest kandidaatriigist on nüüd saanud vaatlejariigid, mis paneb Eesti ja Leedu ette uued ülesanded ja kohustused,” ütles ta. Ergma tõi esile, et Eesti ja Leedu koos Lätiga peavad hakkama liitu pürgimise asemel mõtlema, kuidas olla seal paremini nähtavad ja kuidas seal üheskoos paremini oma huvide eest seista. Ta tõi näiteks Põhjala riikide ja teiste väikeriikide omavahelise koostöö, mille tulemusena on nende sõnumit Brüsselis võrreldes varasemaga palju enam kuulda võetud.

Paksas avaldas samuti rahulolu Ateena lepingu üle. Ta ütles, et niisuguses ajaloolises kohas sõlmitud leping aitab tihendada sidemeid vanade ja uute EL-i liikmesriikide vahel. Leedu presidentpidas vajalikuks jagada Euroopa Liiduga ühinemisel saadud kogemusi ka nende riikidega, kes alles sinna pürgivad.Nõustudes Ergmaga Balti riikide tihedama koostöö vajaduses Euroopa Liidu kontekstis märkis ta, et selleks oleks tarvis ellu viia ühiseid infrastruktuuriprojekte nagu näiteks Via Baltica ja Rail Baltica, millest on küll pikalt räägitud, kuid veelgi rohkem on vaja teha.Leedu president andis ka ülevaate Leedu avaliku arvamuse küsitlustest, seoses eelseisva rahvahääletusega Euroopa Liiduga ühinemise kohta.

Tagasiside