Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon peab täna avaliku istungi, kus on arutelu all Riigikontrolli kontrolliaruanne „Riigi tegevus töötute aitamisel tööle“.

Riigikontroll hindas oma kontrolliaruandes, kas 2012. aastal valminud auditis „Riigi tegevus töötute toomisel tööturule“ antud soovitused on ellu viidud, kas tööturuteenused aitavad töötust vähendada kõigis Eesti piirkondades, kas riik lähtub töötutele koolituste planeerimisel ja pakkumisel kujunevast tööjõuvajadusest ning kas töötutele on kättesaadav erialane täiendus- ja ümberõpe.

Riigikontroll märkis oma kontrolliaruandes, et Riigikontrolli hinnangul on täitmata mitmed 2012. aastal antud soovitused, mis aitaksid töötuid kiiremini kvalifikatsiooni eeldavale tööle.

Riigieelarve kontrolli erikomisjoni liikme Kristjan Kõljalgi sõnul on Riigikontrolli auditis viidatud, et umbes 43% töötutest on ilma erialase ettevalmistuseta. „Üldteada on fakt üha süvenevast kvalifitseeritud tööjõu puudusest. Seega on ilmne, et Töötukassa peab senisest enam keskenduma ametialaste oskuste ja teadmiste õpetamise rahastamisele,“ lausus ta. „Mida suurem on selliste koolituste arv, mis võimaldavad töötul saada kutse- või pädevustunnistuse, seda suurem on tõenäosus tal tööd leida ning seda ka hoida. Üldharivate koolituste liigne pakkumine ei võimalda niigi piiratud ressursse kasutada kasulikuna nii töötule endale kui ka tulevasele tööandjale.“

Kõljalg ütles, et seadusandliku poole pealt peab vaatama üle olukorra, kus töötul ei ole võimalik osaleda tasemeõppes. „Tänane olukord, kus töötul tuleb keskenduda töötuks olemisele ei ole minu hinnangul mõistlik,“ lisas ta. „Uue ja tööturule vajaliku kvalifikatsiooni omandamine tasemeõppes on üks kõige kindlamaid viise tagada inimesele püsiv töö ja sissetulek.“

Tänasele arutelule on kutsutud tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski, Sotsiaalministeeriumi tööhõive osakonna juhataja Siiri Otsmann, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi majandusarengu osakonna majandusanalüüsi valdkonna juht Priit Tinits, Haridus- ja Teadusministeeriumi üld- ja kutsehariduse asekantsler Mart Laidmets, Eesti Töötukassa juhatuse esimees Meelis Paavel, Eesti Töötukassa teenuste osakonna juhataja Kerstin Holland ning Riigikontrolli esindajad.

Avalik istung toimub täna kell 13 ja seda on võimalik jälgida veebiülekandes.

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside