Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu aseesimees Kristiina Ojuland osaleb Aserbaidžaani presidendi Ilham Alijevi kutsel Organisatsiooni demokraatliku ja majandusliku arengu eest (GUAM) tippkohtumisel 18. -19. juunil Bakuus. 

 

Eile toimusid Kristiina Ojulandi kohtumised Aserbaidžaani peaministri Artur Tahir oglu Rasizade`ga ja  Aserbaidžaani parlamendi,  Milli Medžlis`i esimehe Ogtay Asadov`iga. 

Kohtumistel rõhutas Ojuland vajadust kiirelt edasi tegutseda energiajulgeoleku projektide kallal, kus Aserbaidžaani ja Euroopa Liidu elulised huvid langevad kokku. 

GUAMi tippkohtumise üheks põhiteemaks on naftajuhe Odessa- Brodõ. 

“Aserbaidžaanil on keskne roll regioonis, seda nii olulise energiaresursside valdajana kui ka transiidimaana, suurim majanduskasv postkommunistlike riikide seas viitab ka suurele arengupotensiaalile tervikuna. On Eesti kui Euroopa Liidu liikme huvides toetada Aserbaidžaani rahumeelset arengut demokraatia ja turumajanduse teel lõppeesmärkiga integreeruda euroatlantilistesse struktuuridesse, “ kinnitas Ojuland. 

Kõne all olid ka Mägi-Karabahhi konflikti lahendusteed ning  G8 tippkohtumisel tehtud Gabalinski raadiolokatsioonijaama puudutavad ettepanekud. 

Kinnitati ka  vajadust suurema koostöö järele kahe riigi vahel. Aserbaidžaan tunneb huvi samasuguse koostööprojekti vastu nagu Eestil on Georgiaga, kus Georgia ametnikud käivad Eestis tutvumas eurointegratsiooni kogemusega. 

Bakuu tippkohtumisest võtavad osa Georgia, Aserbaidžaani, Ukraina, Leedu, Poola presidendid, Moldova peaminister, samuti esindajad Jaapanist, USA-st, Lätist, Türgist, Kasahstanist, Euroopa Komisjonist. 

Organisatsioon demokraatliku ja majandusliku arengu eest (GUAM) on loodud Georgia, Ukraina , Aserbaidžaani, Moldova poolt 1997. aastal. Antud regionaalne ühendus on kiirelt võitmas autoriteeti , kuna osavõtjad on kas olulised  energiakandjate transiidimaad või nagu Aserbaidžaan oluline energiatootja. Seetõttu on GUAM muutunud tähtsaks partneriks Euroopa Liidule, kes püüab vähendada oma energeetikaalast sõltuvust Venemaast.  

Lisainfo: Aarne Veedla, 6316317

Vaata:

GUAM: http://en.wikipedia.org/wiki/GUAM_Organization_for_Democracy_and_Economic_Development 

GUAMi riigijuhid: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/1/1d/Azer1.jpg/270px-Azer1.jpg 

Naftajuhe Odessa- Brodõ: http://www.ngv.ru/img/artics/invest4.gif 

http://en.wikipedia.org/wiki/Odessa-Brody_pipeline

Riigikogu pressitalitus

 

 

Tagasiside