Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Peaminister esitas 10 valitsuse sammu teadus- ja arendustegevuse vallas.

Riigikogu tänase istungi esimese päevakorrapunktina oli arutuse all teadus- ja arendustegevuse olukord. Ülevaatega esines peaminister Juhan Parts. Tema sõnul on valitsus oma strateegilisi valikuid tehes lähtunud eeldusest, et elukvaliteedi kasvu eeldused on majanduse, hariduse ja teaduse struktuurimuutused, loodusressursside efektiivne kasutamine, keskkonnaseisundi parandamine parima võimaliku tehnika rakendamise teel ning ühiskonna sotsiaalse sidususe suurenemine. ”Eesti poliitika peamine väljakutse on pikemaajaliste, terviklike poliitikate kujundamine ja järjekindel elluviimine niisuguste poliitikakeste asemel, mis tärkavad hommikuti unise peaga lehti lugedes.”

Peaminister ütles, et esimese sammuna selles suunas algatas valitsus protsessi Eesti edu 2014. ”See ei saa olla valitsuse programm valitsusele ega eliidi programm eliidile. Haritlaste, ettevõtjate, talunike ja töötajate ”” meie kõigi huvides on, et meie riik oleks tugevam, et meie kaubad oleksid konkurentsivõimelised maailmaturul, et me suudaksime pakkuda maailmale oma teadmisi ja tuua siia maailma teadmised.”

Parts esitas ka küsimuse: mille eest meile 30 aasta pärast palka makstakse? Kui tahame, et ka Eesti inimeste palgad vähem kui 30 aasta pärast oleksid teiste Euroopa riikidega võrreldaval tasemel, siis milline on meie ettevõtjate konkurentsieelis odava tööjõu asemel? ”Ütleme lihtsas keeles: mida kauem on meie majandus allhanke ja odava tööjõu keskne, seda kauem on tööandjatel surve konkurentsis püsimiseks hoida tööinimeste palgad madalal. Mida intelligentsemaks muutuvad meie ettevõtted, mida targemaks muutub meie majandus, seda enam pöördub trend järjest kõrgemate palkade poole. Peame suutma rohkem ja kiiremini kui 30 aastat ning ma usun, et meil on selleks eeldused. Võtmeroll üleminekul teadmistepõhisele, suuremat lisandväärtust tootvale majandusele, on teadusel ja innovatsioonil,” sõnas ta.

Peaminister esitas Riigikogule 10 fakti ning 10 valitsuse sammu teadus- ja arendustegevuse vallas.

Riigikogu liikmed esitasid ettekandjale hulgaliselt küsimusi.

Fraktsiooni esindajana esines antud teemal sõnavõtuga Tõnis Lukas.

Tagasiside