Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikohtu esimees Priit Pikamäe andis Riigikogu istungil ülevaate kohtukorralduse, õigusemõistmise ja seaduste ühetaolise korraldamise kohta.

Pikamäe keskendus oma ettekandes kohtukorralduse probleemidele. Ta märkis, et Eesti kohtusüsteem on astumas põlvkonnavahetuse ajajärku. „Meie kohtunikkonda iseloomustav personalistatistika kinnitab, et lähiaastatel jõuab pensioniikka ligi kolmandik kohtunikest. Seega seisab kõigis kohtuastmetes ees ulatuslik põlvkonnavahetus, mis omakorda toob endaga kaasa vajaduse leida kohtutesse arvestataval hulgal kohtunikuametisse sobivaid tugevaid juriste,“ ütles Pikamäe. „Samas võib kohtunikukonkursside ajakulukus ja teatud piirkondades vajaliku kvalifikatsiooniga juristide puudumine hakata tõsiselt takistama õigusemõistmist,“ selgitas Riigikohtu esimees.

Pikamäe sõnul näitab samas kohtunikukonkursside suur ebaõnnestumise protsent, et kehtiv kohtute seadus vajab otsustavat muutmist nii kohtunikuks saamise korralduse kui ka kohtunikuteenistuse poole pealt. „Olukorra muutmiseks on Justiitsministeerium koostöös kohtunike omavalitsusorganitega ette valmistamas asjakohast kohtute seaduse muutmise eelnõu, mis loodetavasti veel selle aasta sees ka Riigikogule arutamiseks üle antakse,“ selgitas Pikamäe. Ta avaldas lootust, et kõnealuse eelnõu arutamine parlamendis kujuneb konstruktiivseks mõttevahetuseks kohtusüsteemi taaskomplekteerimise probleemide üle.

Läbirääkimistel sõna võtnud fraktsioonide esindajad Toomas Vitsut, Heljo Pikhof, Kalle Laanet ja Jüri Adams tõid esile kohtute tegevuse ja Riigikogu seadusandliku tegevusega seotud küsimused.

Istungi stenogramm:

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega)

Riigikogu pressiteenistus

Gunnar Paal, 631 6351, 5190 2837

[email protected]

Tagasiside