Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Põhiseaduskomisjon otsustas saata presidendi otsevalimist sätestava põhiseaduse muutmise eelnõu teisele lugemisele.

Põhiseaduskomisjon otsustas täna saata presidendi otsevalimist sätestav põhiseaduse muutmise seaduse eelnõu 8. märtsil Riigikogusse teisele lugemisele. Komisjon tegi üldkogule ettepaneku 8. märtsil teine lugemine lõpetada ja andis aega parandusettepanekute esitamiseks kolmandaks lugemiseks kuni 23. märtsini.

Põhiseaduskomisjoni istungit juhtinud komisjoni aseesimehe Evelyn Sepa sõnul on eelnõu menetlemine sellega põhiseaduse poole ette nähtud ajagraafikus, mis teeb võimalikuks otsuse langetamise enne järgmisi presidendivalimisi.

Vastavalt seadusele peab põhiseaduse muutmise eelnõu teise ja kolmanda lugemise vahele jääma vähemalt üks kuu. Põhiseaduse muutumise viis otsustatakse kolmandal lugemisel.

”Pean põhiseaduskomisjoni tänast otsust positiivseks, sest nii on erakondadel suurem motiveeritus lähendada oma arusaami veel kõhklusi tekitavates küsimustes,” ütles Sepp. ”Vastasel juhul muutuks erisuste rõhutamine juba asjaks ise-enesest ja annaks avalikkusele signaali, et põhiseaduse muutmise plaanid on vaid siis aktuaalsed, kui parasjagu on aeg jagada valimislubadusi.”

Eelnõu sätestab ka presidendi tagandamise korra. Presidenti tagandamist saaks eelnõu kohaselt algatada Riigikogu koosseisu häälteenamusega. Otsuse vastuvõtmiseks oleks nõutav Riigikogu koosseisu kahekolmandikuline häälteenamus.

Eelnõu suunamist teisele lugemisele toetasid Reformierakonna, Keskerakonna, Rahvaliidu ja Res Publica esindajad, vastu olid Isamaaliidu ja Eesti Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esindajad.

Eelnõu Eesti Vabariigi põhiseaduse muutmise seadus Vabariigi Presidendi valimiskorra muutmiseks esitati 71 liikme poolt Riigikogu menetlusse 12. juunil 2003. aastal. Viimati oli eelnõu Riigikogu ees 1. juunil 2004.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside