Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu arutab täna oluliselt tähtsa riikliku küsimusena riigieelarve kontrolli erikomisjoni raportit, mis käsitleb parlamendi rolli eelarvepoliitika kujundamisel ja sellega seonduvaid probleeme.

Ettekande teevad riigieelarve kontrolli erikomisjoni esimees Mihhail Stalnuhhin ning liige ja raporti autor Kristjan Kõljalg, rahandusminister Sven Sester ning rahanduskomisjoni esimees Remo Holsmer.

Raporti eesmärgiks oli selgitada välja võimalused, kuidas suurendada parlamendi rolli eelarvepoliitika kujundamisel. Selle saavutamiseks püstitati küsimused, mille põhjalt intervjueeriti Riigikogu liikmeid. Intervjuude tulemuste põhjal koostati analüüs.

Erikomisjoni liikme ja raporti autori Kristjan Kõljalgi sõnul on analüüsi kõige positiivsemaks järelduseks see, et kõik küsitletud Riigikogu liikmed peavad eelarve küsimust väga oluliseks. „Seega saab üldistades öelda, et Eesti parlament mõistab väga selgelt eelarvepoliitika olulisust riigielu kujunemisel.“

„Arvan, et parlamendi roll eelarvestrateegia juures peaks suurenema ja riigieelarve baasseaduse muutmise avamisel tuleb seda arvestada,“ sõnas Kõljalg. „Samuti on oluline, et liiguksime kiiresti tegevuspõhise eelarvestamise juurde kõigis valitsemisalades. See aitab pikas plaanis kaasa eelarvevahendite optimaalsele kasutamisele ja riigi ees seisvate strateegiliste eesmärkide saavutamisele.“

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon otsustas 2015. aasta novembri istungil koostada 2016. aasta maiks komisjoni raporti „Fiskaalpoliitika paradigma võimalikest muutustest Eesti parlamentaarses süsteemis“. Raportis analüüsitakse Riigikogu rolli Eesti fiskaalpoliitika kujundamisel ning sellega seonduvaid probleeme.

Fiskaalpoliitika ehk rahanduspoliitika tähendab valitsuse eelarvepoliitikat, mis lähtub riigile pandud ülesannetest, makromajanduslikest vajadustest ja valitsevate poliitikute taotlustest.

Olulise tähtsusega riikliku küsimuse arutelu Riigikogus toimub teisipäeval, 14. juunil.

Raport.

Istungi otseülekanne on jälgitav internetis.

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside