Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Maailma ainuke ekspressionistlik parlamendihoone – Riigikogu hoone – on kahel viimasel suvel toimunud remondiga saanud tagasi suurema osa oma ajaloolisest ilmest. Eelmisel suvel taastati originaalkuju ning värvilahendus istungisaalis, sel suvel teise korruse koridorides ning vestibüülis. Originaalvärvide taastamiseks võeti eelnevalt seintest värviproove, mille käigus selgus, et trepikäsipuude nurgeti üksteise peale asetatud rööptahukad olid algselt tumepruunid, mitte aga mustad nagu fotode järgi arvati. Riigikogu hoone värvilahendus koos kolmnurga kujundist lähtuva dekooriga moodustavad nii pinna- kui plastilise ruumikujundava kaunistusena hoone ekspressionistliku interjööri. Vestibüüli ja koridoride pruunid seinad, mida palistab kahelt poolt valgega esile tõstetud must simsipael, vastavad hoone esialgsele värvilahendusele. Remondi käigus vahetati välja ka osa vestibüüli põranda marmorplaatidest.

Taastamise arhitektuurset järelvalvet teostas arhitekt Ülar Saar, detailide eest kandis hoolt sisearhitekt Leila Pärtelpoeg, arhitektuuriajalooliselt konsulteeris kunstiajaloolane Mart Kalm.

Remonditööde peatöövõtja oli AS Inrestauraator Ehitus, elektritööd tegi Energo Konsult ning paekivitööd Haapsalu Paekivi. Koridoride ja vestibüüli remont maksis 1,9 miljonit krooni.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside