Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikaitsekomisjoni esimees Toivo Tootsen ja Komisjoni liige Tiit Matsulevitš kohtusid Euroopa Liidu eriesindajaga Afganistanis Francesc Vendrell'iga.

Tänasel kohtumisel käsitleti Afganistani ülesehitust, Eesti üksuste osalemist selles ja brittide juhitud Provincial Reconstruction Teams´ i (PRT) tegevust.

Vendrell’i hinnagul kulub olukorra normaliseerumiseks Afganistanis veel palju aastaid.

Arutati ka olukorda Usbekistanis ning Afganistani ja Pakistaniga piirialadel. Vendrell avaldas kartust, et Afganistanist võib saada narkoriik, kuna moonikasvatusega teenib seal kümme korda rohkem kui nisu kasvatamisega. Vendrell´i sõnul oli Afganistani põhiliseks ekspordiartikliks varem kuivtoiduained ja puuvili, kuid praegu kulub nende põllumajandusharude taastamiseks veel vähemalt viis aastat.

Suuri probleeme on Vendrelli sõnul ka riigi desarmeerimise ja õigussüsteemi taastamisega. Eesmärk on desarmeerida 300-400 tuhat relvakandjat, milleks võib kuluda Vendrell´i hinnangul veel kaks aastat.

Õigussüsteemi taastamisel on pandud suur lootus 18. septembril toimuvatele valimistele, kui leiavad aset nii parlamendi kui ka kohalikud valimised. Sinna on Vendrell´I sõnul registreerunud 65 parteid ja alanud on kandidaatide ülesseadmine.

12. jaanuaril 2005. aastal otsustas Riigikogu teatavasti suurendada Eesti kaitseväe üksuste isikkoosseisu Afganistanis kuni 25 kaitseväelaseni.

Tagasiside