Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikaitsekomisjoni arvates võimaldab ka Vabaduse väljaku uudne lahedus paraade korraldada

Tallinna linnavalitsuse esindajatega kohtunud riigikaitsekomisjon jõudis veendumusele, et Tallinnas Vabaduse väljakul on võimalik paraade korralda ka pärast väljaku põhjalikku ümberehitamist vastavalt valminud detailplaneeringule.

Linna esindajate ja projekteerijate nägemuse kohaselt muudaks Iseseisvuspäeval toimuv kaitseväe paraad veidi oma asukohta ja nihkuks alale, mis praegu jääb tenniseväljakute ja osaliselt Harjumäe alla.

Vabaduse väljaku detailplaneeringu on linnajuhtide väitel kooskõlastanud ka kaitsejõudude peastaap.

Riigikogu riigikaitsekomisjoni aseesimehe Trivimi Velliste sõnul leidsid komisjoni liikmete heakskiidu ka mitmed muud detailplaneeringuga pakutud lahendused, mis linnaehituslikult tunduvad end õigustavat ja on esteetiliselt huvitavad.

”Muidugi kaaluti võimalusi, mille kohaselt toimuks paraad ka edaspidi oma vanal asukohal, kuid tundub, et see lahendus, mida linnavalitsus välja pakub, lubab ühendada nii vana kui ka uue planeeringu voorused üheks terviklikuks ruumiks. Üheks võtmeküsimuseks on see, kui hästi õnnestub kahe väljaku ühendamiskohta paigutada Vabadussõja ausammas, mis jääb uue ja vana väljaku ühendavaks dominandiks,” rääkis Velliste.

Detailplaneering näeb ette Harjumäe bastioni taastamise nii, et see muutub nähtavaks ka Harju tänava poolselt küljelt, kuhu projekteerijate idee kohaselt võiks asetuda Vabadussõja ausammas.

Ausamba küsimus peab Velliste sõnul olema niiviisi lahendatud, et see sobib paraadväljakuga ka visuaalselt ja on kohane pärgade panekuks ka siis, kui siia saabuvad väliskülalised.

Velliste kinnitusel on eriti hea uudis aga see, et koht on lõpuks leitud ka admiral Johan Pitka ausambale, mis hakkab paiknema Toompea ja Wismari tänava nurgal Hirvepargis kaitseliidu peastaabi vastas.

Tagasiside