Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Rootsis töövisiidil osalevad Riigikogu riigikaitsekomisjoni liikmed eesotsas komisjoni esimehe Toivo Tootseniga kohtusid täna Rootsi Riksdagi esimehe Björn von Sydowi ja kaitseminister Leni Björklundiga.

Kohtumisel kaitseministriga väljendati rahulolu, et ettevalmistustöö Põhjala lahingugrupi käivitamiseks 2008. aasta alguseks kulgeb plaanipäraselt. Rootsi juhitavas projektis osalevad ka Norra, Soome ja Eesti, seejuures Eesti osaks jääks üksuse juhtkonna sõjaline kaitse.

Kohtumisel Riksdagi riigikaitsekomisjoniga tõstatus küsimus Rootsi hävitajate Gripen tasuta või väga soodsast loovutamisest Balti riikidele nende õhusuveräänsuse kaitse soodustamiseks NATO raames. Rootsi poolsele küsimusele, kas selline lahendus ei häiriks mõnd naaberriiki, vastas komisjoni aseesimees Trivimi Velliste: „Igal Balti riigil on võõrandamatu õigus hallata oma õhuruumi. Kui Eestil oleks palju raha ostaksime endile hävitajad niikuinii. Kuid ennekõike tuleb asuda koolitama oma lendureid ja korrastada Ämari lennuväli.”

Kohtumistel Riksdagis arutati ka julgeolukalast parlamentaarset koostööd Rootsi, Eesti ja Moldova vahel. Samuti koostööd Georgia ja Ukrainaga.

Kaks päeva kestnud visiidi käigus külastasid komisjoni liikmed Rootsi kaitseväe osasid ning riigikaitseasutusi. Lisaks Tootsenile ja Vellistele kuuluvad riigikaitsekomisjoni delegatsiooni veel Nelli Privalova ja Rein Randver .

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside