Rahvusvaheline kaitseuuringute keskus (RKK) tutvustab riigikaitsekomisjoni tellimusel valminud raportit, mis käsitleb NATO ja Venemaa sõjalise seisundi võrdlust Läänemere piirkonnas. Raport on täienduseks riigikaitsekomisjonis mai alguses valmivale raportile „NATO heidutus Läänemere piirkonnas hetkeseis ja perspektiivid“.

Raporti avalik esitlus algab teisipäeval kell 14 Riigikogu konverentsisaalis ja seda on võimalik jälgida ka veebiülekandes.

Komisjoni esimehe Marko Mihkelsoni sõnul oli raporti eesmärk välja selgitada parim viis, kuidas saavutada ja säilitada püsiv strateegiline tasakaal Läänemere piirkonnas, mis minimeeriks Venemaa avaliku või varjatud agressiooni ohu piirkonna riikide suhtes.

Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse analüütikud Kalev Stoicescu ja Henrik Praks on raporti tähelepanu keskpunkti toonud piirkonna kaitse ja heidutuse Venemaa suhtes eelkõige liitlaste lahinguvalmis tavajõudude abil, mis peavad viibima või olema valmis siirmiseks NATO kirdetiivale.

Nad hindavad, et allianss peab lisaks liitlasriikide maavägede kohaloleku suurendamisele Balti riikides ja Poolas suurendama ka siin paiknevat õhuväge ning looma jõulise kohaloleku Läänemerel.

Raporti rõhk on asetatud heidutusele ja mitte sõjapidamisele ehkki muu hulgas hinnatakse ka seda, kui suur peaks olema NATO jõudude kohalolek Balti riikides ja Poolas ning milline oleks piisav ja õigeaegne lisajõudude suurus, mida oleks vaja mis tahes laadi Venemaa agressiooni tõkestamiseks regioonis.

Raport annab ülevaate Balti riikide, Poola ja liitlaste relvajõududest Läänemere piirkonnas, NATO reageerimisjõududest, Euroopa sõjalistest võimetest ja USA väestruktuurist Euroopas.

Teiselt poolt on autorid võtnud tähelepanu alla Venemaa sõjalise seisundi, analüüsitakse Venemaa relvajõude, Lääne sõjaväeringkonda, Kaliningradi oblasti ja Balti laevastikku ning Pihkva ja Leningradi oblasti sõjalist seisundit.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside