Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu riigikaitsekomisjon ja väliskomisjon tutvusid täna Eesti julgeolekupoliitika aluste koostamise aluspõhimõtetega, mis arvestavad varasemast tihedamat sidusust erinevate valdkondade vahel.

Riigikaitsekomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni sõnul on küll 2010. aastal koostatud julgeolekupoliitika alused ajale hästi vastu pidanud, kuid dokument vajab uuendamist vastavalt praegustele oludele.

„Uuendatava dokumendi kesksemaks põhimõtteks on, et Eesti kaitseb end igal juhul ja ükskõik kui ülekaaluka vastase vastu,“ rõhutas Mihkelson. Tema sõnul käsitleb Eesti enda ja liitlaste julgeolekut jagamatuna ja peab mõlemaks valmis olema.

Väliskomisjoni esimees Sven Mikser pidas oluliseks, et uue julgeolekupoliitika alusdokumendi koostamist juhib esmakordselt Riigikantselei, mis võimaldab senisest laiapõhjalisemat käsitlust ning suurendab kõigi valitsusasutuste vastutustunnet julgeolekupoliitika aluste suhtes.

Mikser rõhutas, et ka praegu kehtiva julgeolekupoliitika alusdokumendi põhimõtted ja sisu on tänases pingelises julgeolekuolukorras igati pädevad ja relevantsed. Ta pidas positiivseks Eesti julgeolekupoliitika põhiväärtuste järjepidevust alates iseseisvuse taastamisest veerand sajandit tagasi.

Komisjonid leidsid, et Eesti julgeolek ei ole ainult kitsalt seotud sõjalise julgeolekuga ning julgeolek tagatakse koordineeritud nii välis- kui sisepoliitilise tegevusega. Seetõttu peetakse oluliseks ka Riigikogu teiste valdkonnakomisjonide kaasamist julgeolekupoliitika aluste arutellu.

Julgeolekupoliitika alused on põhimõtteline juhisdokument, mis sõnastab terviklikult Eesti julgeolekukäsitluse, kajastades kõiki riigi julgeoleku tagamise olulisi valdkondi.

Eesti julgeolekupoliitika peaeesmärk on kindlustada Eesti riigi iseseisvus ja sõltumatus, territoriaalne terviklikus, põhiseaduslik kord ning rahva turvalisus. Julgeolek kui julgeolekupoliitika tulem loob eeldused ühiskonna järjepidevaks arenguks, seisab koostatavas dokumendis.

Julgeolekupoliitika koostamise põhimõtteid tutvustas komisjonidele välisministeeriumi poliitikaosakonna 2. büroo nõunik Margus Kolga.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside