Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu võttis tänasel istungil vastu üheksa otsust Kaitseväe kasutamise kohta Eesti riigi rahvusvaheliste kohustuste täitmisel, millega Eesti on valmis panustama NATO või selle liikmesriigi, Euroopa Liidu või ÜRO juhitaval missioonil järgmisel aastal vajadusel kokku kuni 371 kaitseväelasega.

Riigikaitsekomisjoni esimehe Hannes Hanso sõnul näitab Eesti järjepidev osalemine  liitlastega ühistel missioonidel, et Eesti ei ole mitte ainult julgeoleku tarbija, vaid panustab ka ise. „Eesti panus ja selle suurus oleneb konkreetse operatsiooni vajadustest ning riigi võimalustest,“ ütles Hanso. Ta tõi näiteks, et Eesti panuseks võivad olla nii staabiohvitserid kui ka mõni üksus, näiteks demineerimismeeskond, jalaväerühm, eriväeüksus või meedikud.

„Riigikogu tänaste otsustega on vajadusel tagatud kiire ja paindlik osalemine missioonidel,“ ütles Hanso. Tema sõnul pakub see lisaks rahvusvahelise kohustuse täitmisele kaitseväelastele võimaluse ka harjutada ja töötada koos liitlastega. Hanso rõhutas, et missioonidel tekib tugev ühisosa ka nende riikidega, kes NATOsse ei kuulu.

Riigikaitsekomisjoni liige Johannes Kert tõstis esile komisjoni konsensust missioonide küsimuses. Lisaks on Kerdi sõnul oluline, et Eesti jätkab aktiivselt osalemist rahvusvahelistel missioonidel, aidates lahendada probleeme kriisipiirkondades ja hoides oma riiki rahvusvaheliselt nähtaval. Ühtlasi toob Kaitsevägi missioonidelt koju olulist kogemust erinevatest staapidest ja piirkondadest.

Riigikogu otsusega jätkab Eesti järgmisel aastal kuni kolme tegevväelasega osalemist NATO operatsioonil Kosovos, kuni kuue tegevväelase osalemisega NATO juhitava nõustamis- ja väljaõppemissiooni Resolute Support koosseisus Afganistanis ning kuni kümne tegevväelasega osalemist rahvusvahelisel sõjalisel operatsioonil Inherent Resolve, mille eesmärgiks on ISILi vastane tegevus eelkõige Iraagis. Samuti jätkab Eesti kuni 50 tegevväelasega osalemist ÜRO juhitaval rahvusvahelisel rahuvalvemissioonil UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) Liibanonis.

Pikendati ka kuni kuue tegevväelase osalemist ÜRO juhitaval rahutagamismissioonil UNTSO (United Nations Truce Supervision Organization) Liibanonis, Iisraelis, Egiptuses ja Süürias. Samuti jätkub kuni kuue tegevväelase osalemine operatsioonil EUNAVFOR Med (EU Naval Forces in the Mediterranean), et tõkestada inimkaubitsejate tegevust Vahemere keskosas Itaalia ja Malta territoriaalmere ning Liibüa vahel. Kuni kümne tegevväelasega jätkab Eesti osalemist Euroopa Liidu väljaõppemissioonil EUTM Mali (European Union Training Mission in Mali) ning samuti kuni kümne tegevväelasega Malis ÜRO rahutagamismissioonil MINUSMA (United Nations Multidimensional Integrated Stabilization Mission in Mali).

Riigikogu otsustas ka vajaduse korral kuni 220 tegevväelase osalemise NATO reageerimisjõudude NRF (Nato Responce Force) koosseisus ning kuni 50 tegevväelase osalemise NATO või selle liikmesriigi, Euroopa Liidu või ÜRO juhitaval operatsioonil või rahvusvahelise õiguse üldtunnustatud põhimõtetega kooskõlas oleval muul rahvusvahelisel sõjalisel operatsioonil.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside