Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikaitsekomisjon oli täna iga-aastasel visiidil Soomes, kus kohtumisel Soome kaitseministri Jussi Niinistö ja kolleegidega Soome parlamendis oli arutelu keskmes kahepoolne praktiline kaitsekoostöö ning regionaalne julgeolek.

Komisjoni esimehe Hannes Hanso sõnul on kahepoolne kaitsekoostöö Soomega olnud järjepidev ja läheb samm-sammult tihedamaks. Tema sõnul on viimasel aastatel viidud kahepoolne koostöö täiesti uuele tasemele. „Asjad, mida me varem ei teinud, on muutunud tavapäraseks ja regulaarseks,“ rääkis ta. „Eesti kaitseväelased osalevad Soomes õppustel ja soomlased löövad kaasa Eestis toimuvatel õppustel. Pole kahtlustki, et mõlema riigi ühishuvi on seda trendi jätkata ja teha võimalikult tihedat ja praktilist koostööd, eriti arvestades meie idanaabri tegevust.“  

Hanso märkis, et juba väljakujunenud koostöövaldkondadeks on mobilisatsiooni osas kogemuste vahetamine ja ühishanked. Ta pidas oluliseks Soome kogemust riigisisese ühendatud mereseire osas. „Eesti huvides on veelgi parem infovahetus, mis hõlmaks ka kahepoolset õhu- ja mereseirepildi jagamist,“ ütles Hanso. „Planeerime koos võimelünkade täitmiseks vajalikke tegevusi, et kindlustada julgeolek Läänemerel.“

Hanso lisas, et järgmisel aastal saab Eesti NATO kontaktsaatkonnaks Soomes, mis tähendab veelgi tihedamat omavahelist kaitsekoostööd.  

Komisjoni liige Margus Tsahkna rõhutas samuti praktilise koostöö olulisust ja tõi ühistest võimearendusest esile soomusmanöövervõime, keskmaaõhutõrje ja uue koostöövaldkonnana   liikursuurtükkidega K9 seonduvalt ühise hooldus ja remondibaasi arendamise. „Eesti ja Soome peavad tegema koostööd ka Euroopa Liidu kaitsefondi ja kaitsetööstuse investeeringute toomiseks meie regiooni,“ ütles Tsahkna.

Delegatsioon kohtus täna Soome kaitseministri Jussi Niinistö ja Soome kaitseväe juhataja kindral Jarmo Lindbergiga. Kohtumistel Soome kaitseministeeriumis ja parlamendis käsitleti kahepoolse praktilise kaitsekoostöö kõrval kaitsekoostöö arenguid Euroopa Liidus, Soome julgeoleku- ja kaitsevaldkonna prioriteete Euroopa Liidu eesistumise perioodil järgmise aasta teises pooles ning hübriidohte.  

Visiidil osalesid veel komisjoni liikmed Marianne Mikko ja Anneli Ott.

Riigikaitsekomisjoni ja Eduskunta kaitsekomisjoni vaheline koostöö sai alguse juba 1993. aastal kui riigikaitsekomisjoni külastas Eduskunta kaitsekomisjoni kaheliikmeline delegatsioon. Tegemist on pikaajalise ja Riigikogu vanima komisjonide vahelise koostööga.   

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

Tagasiside