Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikaitsekomisjoni kohtumisel Prantsusmaa Rahvusassamblee riigikaitse ja relvajõudude komisjoni delegatsiooniga oli fookuses Euroopa Liidu kaitsetahe ja julgeoleku tagamine.

“Selles turbulentsis, kus Euroopa Liit pärast brittide lahkumisotsust asub, on meie esmane ülesanne teha kõik, et Euroopa ühtsustunne tugevneks,“ ütles komisjoni esimees Marko Mihkelson. „Väga vajalikud on kõik sammud, mis tugevdaksid kõikumalöönud arvamust, et Euroopa Liit suudab tagada Euroopa julgeolekut ja turvalisust.“

Mihkelsoni sõnul on väga tähtis, et Euroopa Liit suudaks kaitsta ühenduse välispiiri, mis aitaks tagada ka sisejulgeolekut. „Kipume unustame, et ilma kaitsesse investeerimata ei ole võimalik tagada ka sisejulgeolekut ja majanduse arengut,“ ütles Mihkelson.

Mihkelsoni sõnul investeerib Eesti kaks protsenti oma SKTst kaitsekulutustesse ja on valmis seda tõstma. Tema sõnul on esimene samm Euroopa kaitsetahte suurendamiseks kõigi liikmesriikide kaitsekulutuste taseme tõstmine kokkulepitud kahe protsendi tasemele SKTst.

„Saaksime palju teha juba selle raames, milles oleme siiani kokku leppinud,“ sõnas ta. „Peame suhtuma investeeringutesse nii, et nad ei dubleeriks juba olemasolevaid ja töötavaid struktuure.“ Euroopa tasandil on Mihkelsoni sõnul oluline, et me suudaksime oma missioone paremini koordineerida.

„Euroopa kaitseidentiteedi tugevdamisel peame silmas pidama, et me ei lõhestaks sellega Euroopat ja ei tekitaks dubleerimist NATOga,“ ütles Mihkelson.

„Eesti on väikeriik ja on täiesti selge, et oma riigi julgeoleku tagamiseks on meie jaoks oluline koostöö liitlaste ja partneritega,“ ütles Mihkelson. „Meie heidutuse tagab liitlassuhe NATOga ja laienev kaitseidentiteet Euroopa kontekstis.“ Mihkelson rõhutas, et Eesti ei ole ainult julgeoleku tarbija, vaid panustab ka praegu kaheksasse erinevasse missiooni.

Mihkelson avaldas lootust, et tihe kahepoolne kaitsealane koostöö Eesti ja Prantsusmaa vahel jätkub.

Prantslaste delegatsiooni juhi Patricia Adami sõnul peab Euroopa Liit ennast julgeoleku tagamiseks kokku võtma. Tema sõnul nõuavad kodanikud, et Euroopa Liit peab nende julgeoleku tagama ja selle paremaks korraldamiseks pakkus ta välja idee luua Euroopa vägedele oma peastaap, mis koordineeriks luuret, küberkaitset ja piiride turvalisust.

Kohtumisest võtsid osa lisaks komisjoni esimehele liikmed Marianne Mikko, Oudekki Loone ja Ants Laaneots.

Fotod kohtumiselt.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside