Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikaitsekomisjoni esimees Hannes Hanso ning liikmed Johannes Kert, Ants Laaneots ja Madis Milling viibivad täna Ukrainas ja homme Gruusias, kus kohtutakse kolleegidega parlamendis ning arutatakse idapartneritega seotud julgeoleku- ja kaitseküsimusi.

Komisjoni esimehe Hannes Hanso sõnul on oluline toetada nii Ukrainat kui Gruusiat. „Eesti teeb juba pikaajaliselt kaitsealast koostööd mõlema idapartneriga nii kahepoolselt kui ka läbi NATO,“ ütles Hanso. „Oleme koolitanud mõlema riigi relvajõudude liikmeid, jagame oma kogemusi küberkaitsevaldkonnas ja soovime, et see koostöö oleks veelgi sisukam ja sagedasem.“

Kohtumistel Ukrainas soovib delegatsioon saada ülevaadet Ukraina-Vene konflikti arengutest ja Minski lepete täitmisest. „Oleme koos liitlastega valmis panustama Ukraina konflikti lahendamisse, toetama võimalikke rahutagamise missioone, piirkonna desarmeerimist ja õigusriigi taastamist,“ rääkis Hanso. “Eesti poliitiline toetus Ukraina ja Gruusia territoriaalse terviklikkuse taastamisele ning euro-atlandi integratsiooniprotsesside jätkamisele on neile riikidele väga oluline. Nende protsesside lõppeesmärk peaks olema Ukraina ja Gruusia NATO-liikmelisus,” lisas Hanso.

Komisjoni liige Johannes Kert märkis, et Gruusiaga on Eestil sõlmitud kahepoolne kaitsekoostöö leping, mille raames toimub nii väljaõpe kui sõjaline koostöö. „Oleme neid toetanud sõjaväelaste väljaõppel ja jaganud oma kogemusi ajateenistuse korraldamisel,“ ütles Kert. „Eesti Kaitseliidul on roll Gruusia rahvuskaardi ülesehitamisel ja koostöö jätkub.“ Kert lisas, et Gruusia relvajõud on turg Eesti kaitsetööstusele. Ta tõi näiteks mehitamata õhusõidukid (UAV) ja simulatsioonisüsteemid.

Komisjoni liige Ants Laaneots pidas väga oluliseks, et NATO kasutaks Ukraina konfliktist ja Gruusia sõjast tehtud järeldusi kogu regiooni julgeoleku tagamiseks ja kindlustamiseks ning ei laseks ennast idanaabril uinutada. Ka selle visiidi eesmärk on tema sõnul koguda infot ja näidata Eesti toetust nii Ukraina kui Gruusia territoriaalsele terviklikkusele.

Täna on delegatsioonil kohtumised Kiievis Eesti suursaadikuga Ukrainas, Ukraina parlamendis ja kaitseministeeriumis. Julgeolekuküsimustest räägitakse presidendi administratsiooni rahvusliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu sekretäri Oleksandr Turchynoviga.

Teisipäeval jätkub visiit Gruusias, kus pühapäeval toimusid just presidendivalimised. Kavas on kohtumine Gruusia parlamendi esimehe Irakli Kobakhidzega. Veel kohtub delegatsioon Tbilisis presidendi julgeolekunõukogu esimehe David Rakviashvili ja julgeolekunõukogu liikmetega. Samuti on kavas kohtumised Gruusia parlamendi esindajatega ja riigi militaar-, teadus- ja tehnikakeskuse külastus.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

Tagasiside