Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikaitsekomisjon külastas täna aasta alguses tegevust alustanud Riigi Kaitseinvesteeringute Keskust, mis korraldab hankeid nii Kaitseministeeriumi, Kaitseväe kui ka teiste valitsemisala asutuste tarbeks ning haldab nende kinnisvara.

Komisjoni esimehe Hannes Hanso sõnul on kaitsevaldkonna hanked muutunud keerulisemaks, kuna Kaitsevägi läheb järjest kõrgtehnoloogilisemaks. Tema sõnul tähendab kiirelt arenev Kaitsevägi seda, et kasvab ka riigikaitselise taristu maht. Seetõttu oli vajadus luua ühtne ja tõhusama koordinatsiooniga keskus, mis omab tervikpilti kogu valitsemisala taristute hetkeseisust ja investeerimisvajadustest.

„Maksumaksja raha optimaalne ja võimalikult tõhus kasutamine on mitte võimalus, vaid kohustus,“ ütles Hanso. Hangete koondumine ühte asutusse peab tema sõnul tagama suurema kompetentsi, läbipaistvuse ning korruptsioonivaba lähenemise. Hanso avaldas lootust, et uue keskuse loomisega tõuseb kaitsevaldkonna hangete kvaliteet täiesti uuele tasemele.

Keskuse direktor kolonel Rauno Sirk selgitas komisjonile, et kaitseotstarbelise varustuse hanked, taristu ja investeeringute kulud moodustavad enam kui kolmandiku Eesti kaitse-eelarvest. Tänavu on kavas läbi viia ligi 500 hanget kogusummas 159 miljonit eurot. Plaani kohaselt kasvab kaitseotstarbelise varustuse hangete maht 2020. aastaks 200 miljonit euroni.

Kaitseväe selle aastakümne prioriteedid on jalaväe lahingumasinate, uute pikamaa tankitõrjeraketisüsteemide ning liikursuurtükkide hanked, samuti Kaitseväe sõjaaja üksustele vajaliku varustuse ja varude täiendamine.

Kaitseministeerium on ka Eesti riigiasutuste seas üks suuremaid kinnisvaraomanikke. Ministeeriumi haldusalasse kuulub 624 kinnistut ja 578 ehitist.

Investeeringute kava järgi valmivad tänavu Sirgala harjutusvälja teeninduskeskus ja Klooga harjutusvälja piiritähistus. Toimub Nursipalu harjutusvälja keskkonnamõjude hindamine ja väljaõpperajatiste projekteerimine ning Kaitseväe Keskpolügooni riigi eriplaneering koos uuringutega. Ehitatakse Jõhvi tehnikapark ja Tapa sõjaväelinnaku taristu soomusmanöövervõime toetuseks, mis hõlmab endas söökla, kasarmud, tehnika hoiustamiseks varjualused, varustuse laod, teed, platsid, piirded ja garaažid. Kaitseinvesteeringute Keskuse ülesandeks on muu hulgas ka harjutusalade arendamine ja keskkonnaküsimused, riskianalüüsid ja uuringud.

Fotod väljasõiduistungilt.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside