Riigikaitsekomisjon toetab Eesti lahkumist jalaväemiine keelustavast konventsioonist
Riigikogu riigikaitsekomisjon otsustas täna toetada ja saata täiskogu ette esimesele lugemisele valitsuse algatatud eelnõu, mille kohaselt taganeb Eesti halvenenud julgeolekuolukorra tõttu Ottawa jalaväemiine keelustavast konventsioonist.
Riigikaitsekomisjoni esimehe Kalev Stoicescu sõnul toetab komisjon Ottawa konventsioonist taganemist üksmeelselt. Tema sõnul on Balti riikides, Poolas ja Soomes juba alates sügisest arutatud, kas muude kaitsevõimet tugevdavate meetmete kõrval tuleks kaaluda ka jalaväemiinide uuesti kasutusele võtmist ja sellest lähtuvalt Ottawa konventsioonist väljumist, ning praeguseks on kõik viis riiki alustanud konventsioonist lahkumiseks vajalikke õiguslikke protseduure.
„Sellega saadame NATO idatiival asuvate riikidena selge sõnumi, et me oleme valmis ja võimelised kasutama oma territooriumi ja rahva kaitseks kõiki vajalikke vahendeid,“ kinnitas Stoicescu. Ta lisas, et konventsioonist lahkumise eel kohtuvad komisjoni liikmed ka mitme rahvusvahelise organisatsiooni esindajatega.
Valitsuse algatatud eelnõu kohaselt taganeb Eesti jalaväemiinide kasutamist, varumist, tootmist ja üleandmist keelustavast ja nende hävitamist nõudvast konventsioonist, mis jõustus 1999. aastal ja millega Eesti ühines aastal 2004.
Eelnõu seletuskirjas märgitakse, et pärast seda, kui Eesti üle 20 aasta tagasi Ottawa konventsiooni ratifitseeris, on Euroopa ja Läänemere piirkonna julgeolekukeskkond märkimisväärselt halvenenud ning sõjaline oht NATO liikmesriikidele kasvanud. Samal ajal jätkab Venemaa Föderatsioon sõjalist agressiooni Ukraina vastu ning rikub rängalt oma rahvusvahelisi kohustusi, sealhulgas rahvusvahelise humanitaarõiguse norme. Ottawa konventsiooniga ei ole Venemaa ühinenud ja kasutab jalaväevastaseid miine laialdaselt Ukraina-vastases sõjas.
Seletuskirja kohaselt annab konventsioonist lahkumine Eesti Kaitseväele suurema paindlikkuse ning vabaduse valida relvasüsteeme ja -lahendusi, mida vajadusel kasutada. Ottawa konventsioonist taganemine jõustub kuus kuud pärast vastava teate esitamist tingimusel, et riik ei osale selle aja möödumise hetkel relvakonfliktis.
Riigikaitsekomisjon otsustas teha ettepaneku võtta jalaväemiinide kasutamist, varumist, tootmist ja üleandmist keelustavast ja nende hävitamist nõudvast konventsioonist taganemise seaduse eelnõu (642 SE) täiskogu istungi päevakorda 22. mail ja eelnõu esimene lugemine lõpetada. Lõpphääletus on plaanis eelnõu teisel lugemisel.
Komisjoni istungil tutvustas eelnõu ning konventsioonist taganemisega seotud tegevusi välisminister Margus Tsahkna.
Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
631 6356, 520 0323
[email protected]
päringud: [email protected]