Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikaitsekomisjon leidis oma tänasel istungil, et Kaitseväe ametiabi on oluliselt aidanud kaasa koroonaviiruse ohjamisel, kuid vajadusel on Kaitsevägi valmis toetama tsiviilasutusi ka senisest enam.  

Komisjoni esimees Enn Eesmaa ütles, et Kaitseväe ja tema haldusüksuste panus tsiviilkriisi leevendamiseks on olnud mitmekülgne. „Juba möödunud kevadest alates on Kaitsevägi aidanud kriisi leevendada, olgu selleks välihaigla viimine Kuressaarde või piiripunktides patrullimine,“ meenutas Eesmaa. „Täna on Kaitsevägi andnud haiglatele hingamisaparaate ja saatnud appi parameedikuid. See on reaalne abi, mida Kaitsevägi on tsiviilasutustele andnud.“

Komisjoni aseesimehe Leo Kunnase sõnul muutub aga kriisi olemus ja nii ka ametiabi vajadus. „Nii näiteks ei ole täna vaja enam välihaiglat, kuid Kaitsevägi saab nüüd vajaduse korral pakkuda logistilist abi vaktsiinide transpordil ja Kaitseliit saab oma vabatahtlikega toetada näiteks telefonikeskusi,“ rääkis Kunnas.

Riigikaitsekomisjonile andis ülevaate Kaitseväe toetusest tsiviilasutustele COVID-19 viiruse ohjamisel Kaitseväe peaarst kolonelleitnant Targo Lusti. Lusti sõnul on Katsevägi valmis ametiabi suurendama. Kui abi küsitakse ja selleks vajadus tekib saab Kaitsevägi panustada näiteks vaktsiinide laialiveol, aga ka vaktsineerimisel, mida Kaitsevägi saaks korraldada üheksas meditsiinikeskuses erinevates linnakutes.

Lusti lisas eelmise kevade kogemustele tuginedes, et otsese toetamise kui ametiabi osutamise puhul on oluline ühtne koordineerimine ja seda peaks tema hinnangul tegema tervishoiuvaldkonnas läbi Terviseameti kriisistaabi. See tagaks, et olukorrateadlikkus, abi vajaduse prioritiseerimine ja abivoogude juhtimine oleks ühes kohas olemas ning ressursse saaks maksimaalselt eesmärgipäraselt kasutada.

Koos meditsiinipersonaliga vaktsineeris Kaitsevägi jaanuaris-veebruaris 180 parameedikut, keda saab kasutada tervishoiuvaldkonnas ja hoolekandeasutustes. Kaitsevägi toetab hetkel Tartu Ülikooli Kliinikumi, Põhja-Eesti Regionaalhaiglat, Ida-Viru Keskhaiglat, Ida-Tallinna Keskhaiglat (ITK), Lääne-Tallinna Keskhaiglat (LTKH) ja Järvamaa haiglat kuni 30 parameedikuga nädalas. Samuti on kuni tervishoiualase hädaolukorra lahenemiseni antud Tallinna haiglatele (ITK, LTKH) kasutada 25 hingamisaparaati ja hulk teisi intensiivravi vahendeid.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside