Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu konverentsisaalis täna toimuva konverentsi RUBYCON 2015 “Valgevene kui regionaalse julgeoleku ja stabiilsuse tegur” avanud riigikaitsekomisjoni esimees Marko Mihkelson ütles, et Valgevene tulevik sõltub suuresti sellest, kuidas areneb sealne kodanikuühiskond ning millele toetub rahvuslik identiteet.

“Just kodanikuühiskonna nõrkus, opositsiooni lõhestatus, vaba sõna puudumine ning rahvusliku identiteedi haprus on võimaldanud Valgevenes kujuneda olukorral, kus president Lukašenkale pole paljude arvates alternatiivi,” ütles Mihkelson.

Viimased presidendivalimised üksnes kinnitasid, et lähiajal pole oodata põhimõttelist muutust Valgevene suundumustes. Liitlassuhted Venemaaga on objektiivne reaalsus ning see on ka üks põhjus, miks pole Euroopa Liidu pikaaegne sanktsioonipoliitika andnud loodetud tulemusi.

Samas on Valgevene osa Euroopast, mängides ühtlasi väga olulist rolli regiooni julgeoleku ja stabiilsuse tagamisel. Seepärast peaks Euroopa Liit edukama poliitika nimel olema valmis pikaajaliseks ja tänasest ressursirikkamaks panustamiseks Valgevene kodanikuühiskonna tugevdamisse.

Mihkelson lõpetas avasõnad positiivse noodiga, viidates Nobeli kirjanduspreemia omistamisele valgevene kirjanikule Svetlana Aleksijevitšile. Mihkelsoni sõnul näitab see ilmekalt, et kuigi Aleksijevitši raamatud on kodumaal suuresti keelatud, elab valgevene kaasaegse eneseteadvuse ja identiteedi loome jõudsalt edasi.

Fotod konverentsilt.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside