Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Saudi Araabias NATO Parlamentaarse Assamblee julgeoleku tsiviilmõõtme komitee väljasõiduistungil viibiva riigikaitsekomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni sõnul soovib oluliste rahvusvaheliste sündmuste sõlmpunktis olev Saudi Araabia julgeolekuolukorra stabiliseerumist regioonis ja keskendumist majandusele.

„Saudi Araabia on mõjukas riik maailma majanduses nii nafta hinna mõjutajana kui ka regioonis, kus tema tegevusest sõltub julgeolekuolukord muuhulgas nii Süürias, Jeemenis kui teravnenud suhetes Iraaniga,“ ütles Mihkelson.

Mihkelson tõdes, et visiidi käigus toimunud kohtumistel rõhutasid Saudi Araabia esindajad kuningriigi vastutustundlikku käitumist viidates samas korduvalt Iraani terrorimahitamisele. Ta lisas, et Saudi Araabia on huvitatud Lähis-Idas toimuva stabiliseerimisest ja soovib keskenduda eelkõige majandusele.

Mihkelsoni sõnul suurendab Iraani suhtes kehtinud sanktsioonide hiljutine mahavõtmine pingeid, sest võimaldab Iraanil alustada vabamalt investeeringuid muu hulgas ka sõjaväe edendamisse. „Pinge on õhus ja Iraani nähakse vaenlasena,“ lausus ta ja lisas, et kaugemale sellest, et kaudselt sõditakse Iraaniga Süürias ja Jeemenis, Saudi Araabia siiski minna ei taha.

Kohtumisel laheriikide koostöönõukogu peasekretäriga jäi Mihkelsoni sõnul kõlama mõte, et ehkki Euroopas ollakse mures Süüria põgenike pärast, soovivad põgenikud tegelikult oma koju tagasi pöörduda. „Süüriast peaks tegelikult ära minema ainult üks põgenik ehk president Assad, kes on väga paljude probleemide algjuurikas,“ edastas Mihkelson kohtumisel öeldut.

Mihkelsoni sõnul saab Saudi Araabia väga hästi aru, et kiireid lahendusi ei ole ja tänu venelaste tegevusele Süürias võib konflikt laieneda. „Siin on ühene arusaamine, et Venemaa sekkumine mullu septembris, kus Assad oli nõrgenenud ja oli lootus, et ta tuleb läbirääkimiste laua taha, on muutunud,“ rääkis ta. „Venemaa tegutseb Assadi režiimi huvides, hävitades ennekõike mõõdukat opositsiooni, et Süürias tekiks ainus valik – kas Assad või islamiriik.“

Mihkelsoni sõnul on kõige tähtsam küsimus selles, milline saab olema Assadi-vastase opositsiooni võimekus mingilgi määral riiki juhtida. Saudi Araabia on selleks kogunud kokku Süüria opositsioonijõud ja loonud terrorismi vastu võitlemiseks koalitsiooni 34 islamiriigist. Mida viimane tegelikult teeb, on veel esialgu selgusetu.

Rääkides nafta hinna langusest, ütles Mihkelson, et majanduse olukord Saudi Araabias on pingelisem kui eelnevatel aastatel. „Tuleb silmas pidada, et nafta hinna langus on suuresti saudide endi poliitika tulemus,“ rääkis ta. Kui praegu on nafta hind maailmaturul langenud 28 dollari peal barreli eest, siis Saudi Araabia naftatootmise omahind on vaid 5-6 dollarit. „Näeme, kui palju on siin veel kukkumise ruumi,“ sõnas Mihkelson ja lisas, et selle aasta sees olulist võnget üles oodata ei ole ja hind pigem veelgi langeb.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside