Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Marko Mihkelson ütles, et kümnete inimeste tapmine terroristide käe läbi Pariisis on rünnak mitte üksnes Prantsusmaa, vaid kogu Euroopa vastu.

„Kui see ei ole sõja kuulutamine Euroopale, siis mis see on? Seepärast on vaja reageerida kõigil ja koos. Euroopa Liit koos liitlastega peab tegema nüüd kiireid järeldusi ning võtma ette otsustavaid sisulisi samme. Terroristid peavad teadma, et need tegevusele on vastas jõud, mis ei halasta ning on valmis andma vastulöögi,“ ütles Mihkelson.

„Pariisi tapatalgud on veenvaks kinnituseks sellele, millist ohtu kujutab Euroopa ühisele kultuuriruumile kalifaadi ideele truu islamiäärmuslus. See on Euroopale eksistentsiaalne oht, mille vastu aitab üksnes ühine ja jõuline tegevus,“ rõhutas Mihkelson.

Mida siis teha? Esiteks tuleb Euroopa Liidul mõista, et islamiäärmusluse jätkuv ja kiire levik, kaasa arvatud ka ühenduse sees, on meie kodanikele väga tõsine oht. Vastavalt sellele tuleb kujundada ka ühine strateegia nii ühendusesiseseks tegevuseks julgeoleku tagamisel kui ka välis- ja julgeolekupoliitika liinis ründeohu tõrjumisel, ütles riigikaitsekomisjoni esimees.

Mihkelson toonitas, et Euroopa Liit peab tegema kõik, et võtta lõpuks kontrolli alla oma välispiirid. Sisepiiride kaitsmine ei ole lahendus, kui me ei suuda selgeks teha, kes ja millisel põhjusel siseneb Euroopa Liitu.

„Ühenduse sees on võimalik selliste rünnete ohtu minimiseerida üksnes siis, kui toimib luureinfo jagamine riikide vahel ning teostatakse aktiivmeetmeid terrorivõrgustike vastu. Samuti on oluline kaardistada islamiäärmusluse leviku peamised allikad Euroopa Liidus,“ märkis Mihkelson.

Ta pidas oluliseks, et ühenduse väliselt peavad Euroopa riigid panustama otsustavalt rohkem rahvusvaheliste koalitsioonide koosseisus võitlusse Islamiriigi ja tema tiiborganisatsioonide vastu.

„Seekord ei piisa solidaarsusmarsist Pariisi tänavatel. Meie ees on sõna otseses mõttes pikk võitlus ja Euroopa peab selleks valmis olema,“ rõhutas Mihkelson.

Riigikogu pressiteenistus

Gunnar Paal, 6316351, 51902837

[email protected]

 

 

Tagasiside