Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikaitsekomisjoni esimees Marko Mihkelson avaldas heameelt, et 2016. aasta riigieelarve eelnõu arutelu käigus on leidnud kinnitust poliitiline konsensus hoida kaitsekulutused vähemalt kahe protsendi tasemel SKPst.

„Riigikaitse eelarvet puudutavates aruteludes on leidnud kinnitust, et kõik poliitilised parteid toetavad kaitsekulutuste taseme hoidmist vähemalt kahe protsendi juures SKPst,“ ütles Mihkelson. „Selles suhtes valitseb meie erakondade hulgas üksmeel.“

Mihkelsoni sõnul on liitlaste kohaloleku laienemine Balti riikides suur samm edasi, kuid teha on veel palju rohkem. „Eriti kriitiline on usutava ja nähtava heidutuse loomine Venemaa suunas, mis taandaks strateegilise valearvestuse ohu Moskva poolt,“ ütles ta. Seetõttu on tema sõnul väga tähtsad riigikaitse investeeringud.

Riigikaitsekomisjon tutvus täna detailselt järgmise aasta kaitseinvesteeringute plaaniga, mis puudutab kaitseväe võimekuse tõstmist ja millest suure osa moodustab 1. jalaväebrigaadi tugevdamine jalaväe lahingumasinatega CV90. Väga oluliseks peab Mihkelson ka tankitõrjesüsteemide Javelin hankimist, kus oma panuse investeeringusse annavad Ameerika Ühendriigid.

Mihkelsoni sõnul on positiivne, et lisaks tehnikale, moonale ja taristule suunatud investeeringutele kasvab kaitseväelaste palk järgmisel aastal keskmiselt 6,4 protsenti.

Kaitsekulutused suurenevad järgmisel aastal tervikuna üheksa protsendi ehk 37 miljoni euro võrra. Riigikaitsekomisjonile kaitseministeeriumi valitsemisala eelarvet tutvustanud minister Hannes Hanso tõi välja, et kaitsekulud moodustavad järgmisel aastal 2,07 protsenti SKPst.

Tuleva aasta riigieelarve eelnõu sisaldab lisaks 14,5 miljoni euro eraldamist liitlaste kohalolekuks ja investeeringuteks. Investeeringutest 10,1 miljonit kulub peamiselt Tapa linnaku arendamiseks ja väljaõppe võimaluste parandamiseks Kaitseväe keskpolügoonil.

Fotod istungilt: https://fotoalbum.riigikogu.ee/v/Komisjonid/XIII+Riigikogu/Riigikaitsekomisjon/20102015/

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

 

Tagasiside