Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikaitsekomisjoni esimees Marko Mihkelson on täna ja homme visiidil Helsingis, kus ta peab Paasikivi Seltsis välispoliitika arvamusliidritele ja diplomaatilise korpuse esindajatele ettekande teemal „Balti mere regiooni julgeolekualased väljakutsed“ ning kohtub Soome kaitseminister Jussi Niinistöga.

Oma ettekandes keskendub Mihkelson Põhjala ja Balti regiooni julgeolekualastele väljakutsetele, analüüsides seda nii globaalsete mõjurite, Venemaa revisionismi ning piirkondliku kaitsekoostöö vaatenurgast. Tema sõnul oleme Põhjala ja Balti regioonis lähemal kui kunagi varem ühtse julgeolekuvälja kujundamisele.

Mihkelsoni sõnul annavad Läänemaailma positsioonide objektiivne nõrgenemine, Aasia jätkuv majanduslik esiletõus, Venemaa revisionism ning islamimaailma ususõjad meie lähitulevikule päris turbulentse väljavaate.

„Külma sõja aegne paljuski staatiline maailmakord on asendumas millegi sellisega, mida kunagi varem pole inimkond kogenud,“ ütles Mihkelson visiidi eel. „Seejuures ei puuduta see üksnes riikidevahelisi suhteid ja nende dünaamikat, vaid evib endas kohati raskesti tajutavaid piiriüleseid või globaalseid mõjureid.“

Mihkelson rõhutab, et eeskätt NATO kaitsekoostöö kaudu on heidutusmäära tõstmine vajalik selleks, et tagada rahu ja julgeolek kogu meie regioonis. “Meid ootavad ees väljakutsed, kus ühelgi Balti regiooni vabal ja demokraatlikul riigil pole alternatiivi tihedale omavahelisele koostööle ning rahvusvahelise õiguse ülimuslikkusele julgeolekuohtude tõrjumisel,” ütleb Mihkelson.

Mihkelson käsitleb oma ettekandes ka infoturvalisust ja küberjulgeolekut, millest tulenev piire ületav julgeolekurisk on muutunud eriti viimase kümnendiga meie regioonis valitsustele üheks tähtsamaks prioriteediks. Samuti puudutab ta Euroopat tabanud rändekriisi, islamiäärmuslusega seostatavat rahvusvahelist terrorismi ning Läänemerega seonduvaid nii julgeoleku- kui majandusalaseid küsimusi.

Aastal 1958 loodud Paasikivi Selts koondab Soome välispoliitika arvamusliidreid, asjatundjaid ja huvilisi. Eestist on seltsis oma ettekannetega varem esinenud Riho Terras, Jaak Aaviksoo ja Lennart Meri.

Mihkelson on Helsingis kahepäevasel visiidil. Homme kohtub ta Soome kaitseminister Jussi Niinistöga.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside