Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikaitsekomisjoni esimees Marko Mihkelson tõi täna Tallinnas konverentsi “Eesti julgeolek 2015: minu panus” avakõnes esile, et Eesti julgeolek on seda paremini kaitstud kõikvõimalike kaasaegsete ründe- või mõjutusilmingute eest, mida teadlikum on meie kodanikkond ning mida sidusam on ühiskond tervikuna.

“Kaasaegsed ohud riikide julgeolekule on palju mitmetahulisemad kui kunagi varem meie ajaloos. Samas mitte kunagi varem pole julgeolek sõltunud sedavõrd palju igast riigi kodanikust eraldi kui täna. Üksnes küberruumis ja sotsiaalmeedias toimuv peidab endas terve pika rea pahaloomulisi mõjutusvõimalusi,” kõneles Mihkelson.

Mihkelson rõhutas, et Eesti peab senisest enam investeerima kodanikuteadlikkuse kasvatamisele riigikaitse valdkonnas. “Riigi julgeolekut saab kodanikupõhiselt tugevdada mitmel moel. Juba siis, kui oskame oma tehnoloogiliste abivahenditega turvalisemalt ringi käia, lisab see kogu riigi julgeolekule suure annuse vastupidavust,” tõi Mihkelson näite.

“Tänapäeva konfliktid küpsevad erineva kiirusega ning suur osa on mängida kõikvõimalikul infomõjutusel. Avatud ja demokraatlikud ühiskonnad on siin mõistagi haavatavamad kui piiramatut meediakontrolli teostavad autoritaarsed riigid,” ütles Mihkelson.

“Üksnes viimasest aastast võib tuua terve rida näiteid sellest, kui lihtne on olnud Eestis meediaruumi vahendusel tekitada ühiskonnas teravat vastandumist, arutut vihkamist ning lõhestumist. Need õppetunnid peaksid sundima meid targemale ning ennetavamale käitumisele. Ka siin saab panuse anda igaüks meist, sest sotsiaalmeedia kaudu oleme kõik ühise narratiivi autorid,” ütles Mihkelson.

Mihkelsoni sõnul väärib tõsiselt kaalumist Eesti infojulgeoleku strateegia koostamine, mille eesmärgiks peaks olema riigi psühholoogilise kaitse tugevdamine ning strateegilise kommunikatsiooni parandamine.

Konverentsi „Eesti julgeolek 2015: minu panus“ on võimalik jälgida otseülekandes.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside