Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikaitsekomisjoni esimees Marko Mihkelson osales täna Jumindal 1941. aasta miinilahingu ohvrite mälestustseremoonial ning asetas merelahingus hukkunute mälestuseks pärja Eesti rahva poolt.

„Täna austame ja mälestame Jumindal kõiki selles II maailmasõja suures meretragöödias hukkunud inimesi, kes 75 aastat tagasi siin külma haua leidsid,“ ütles Mihkelson.

Kuigi ohvrite täpne arv on siiani ebaselge, hindavad ajaloolased, et Läänemere ja ka maailma meresõja ajaloo ühest ohvriterohkemast merelahingust hukkus 16 000 kuni 18 000 inimest.

Juminda poolsaare lähedal uputasid 1941. aasta 28. ja 29. augustil soomlaste ja sakslaste rajatud miiniväljad, lennuväe rünnakud, torpeedod ning maaväe suurtükituli üle kuuekümneTallinnast Kroonlinna evakueeruvast Nõukogude Liidu Balti laevastiku sõjalaeva ja kaubalaeva.

Kolmandik uputatud laevadest olid Eestist, Lätist ja Leedust rekvireeritud laevad. Kümned laevad said vigastada. Suure osa laevadel olnutest moodustasid tuhanded sundevakueeritavad, sundmobiliseeritud kodanikud Eestit, Lätist ja Leedust, rekvireeritud laevade meeskonnad, aga ka punaväelased, nõukogude okupatsioonivõimude tegelased ja parteifunktsionärid.

„Me peame tegema kõik endast oleneva, et sellist tragöödiat enam mitte kunagi ei korduks ja et meie inimesed ei oleks enam mitte kunagi ainult väga halbade valikute ees,“ ütles Mihkelson. „Selleks, et meie inimesed oleksid kaljukindlat kaitstud, ega ei peaks enam mitte kunagi üle elama sõjaõudusi, ongi Eesti liitunud NATOga ja panustab kollektiivkaitsesse.“

Mihkelson tõi esile, et Juminda miinilahingu mälestusmärk on rajatud kodanikualgatuse korras, sest rannarahva kollektiivses mälus on siiani pildid ja lood nendest saatuslikest augustipäevadest.

Ta avaldas tänu ja tunnustust Juminda külaseltsile ja külavanem Karli Lambotile, kes on läbi aastakümnete olnud praeguse monumendi rajamise ja hooldamise eestvedajaks. Samuti tänas ta abi ja pühendumise eest oma elu Eestiga sidunud NSVL erukontradmiral Ivan Merkulovit.

Hingepalvele ja pärgade asetamise järel vaatasid kokkutulnud Leesi rahvamajas                                                dokumentaalfilmi „Põrgu Soome lahel“. Mälestusürituse korraldasid Juminda Külaselts ja Kuusalu vallavalitsus, toetas Eesti Kaitsevägi.

Fotod.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside