Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikaitsekomisjoni ja väliskomisjoni tänasel kohtumisel Gruusia asevälisministri David Dondua ja teda saatva delegatsiooniga oli arutelu all viisavabaduse saavutamine Euroopa Liiduga ja Gruusia lõimumine NATOga.

Väliskomisjoni esimees Sven Mikser ütles, et Gruusia on täitnud vajalikud kriteeriumid viisavabaduse saavutamiseks Euroopa Liiduga. Gruusia Euroopa Liiduga lõimumisega seoses märkis ta reformidega edasiliikumise olulisust.

Euroopa Komisjon on teinud ettepaneku anda Gruusiale viisavabadus. Selle peavad heaks kiitma Euroopa Parlament ja Nõukogu. Kui viisavabadus on kinnitatud, saavad need Gruusia kodanikud, kellel on biomeetriline pass, viibida Schengeni alal 90 päeva.

Dondua sõnul on viisavabadus väga oluline signaal Gruusia elanikele Euroopa Liiduga lõimumise protsessis, mille põhjalt on võimalik edasi liikuda liikmelisuse poole. Samuti soovib Gruusia tema sõnul saavutada NATO senise partnerriigi staatuse asemel liikmelisust. Selleks on riik valmis suurendama kaitsekulutusi ja tõstma kaitsevalmidust.

Kohtumisel Gruusia asevälisministriga keskenduti riigi lõimumisele NATO ja ELiga

Kohtumisel Gruusia asevälisministriga keskenduti riigi lõimumisele NATO ja ELiga

Riigikaitsekomisjoni esimees Marko Mihkelson tõstis kohtumisel esile Gruusia edusamme NATOga lõimumisel ning kinnitas Eesti jätkuvat tugevat toetust NATO liikmelisuse suunal. „Tänases julgeolekuolukorras on tihe koostöö NATOga äärmiselt tähtis,“ ütles Mihkelson. Ta rõhutas vajadust jätkata kaitsekoostööga Varssavi tippkohtumise eel ja sõnastada selgelt oma eesmärgid.

Mihkelsoni sõnul on tähtis, et Varssavis võetakse tõsiselt kõiki Ida-Euroopa riike. „Paljude riikide jaoks on kriitilise tähtsusega, millise strateegia valivad lääneriigid suhtlemisel Venemaaga,“ ütles Mihkelson. Ta lisas, et täna on liitlastel head eeldused saavutada Varssavis konsensus, et seista ühiselt vastu Venemaa agressiivsele poliitikale mitte ainult liitlaste territooriumil, vaid kogu Euroopas.

Kohtumistel arutati ka julgeolekuolukorda regioonis, Venemaa agressiivset käitumist ja propagandategevust, olukorda Abhaasias ja Lõuna-Osseetias.

Väliskomisjoni kohtumisel Donduaga osalesid komisjoni esimees Sven Mikser, liikmed Anne Sulling, Keit Pentus-Rosimannus, Eerik-Niiles Kross ja Juhan Parts.

Fotod kohtumiselt.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside