Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Raimond Kaljulaid kohtus täna Vilniuses Leedu parlamendi riikliku julgeoleku- ja kaitsekomisjoni esimehe Laurynas Kasčiūnasega, kellega arutati riikide julgeoleku, sealhulgas kaitsevõime tugevdamist.

Kohtumisel arutati, milliseid täiendavaid meetmeid rakendavad Eesti ja Leedu, et end Venemaa võimaliku agressiooni eest paremini kaitsta. Samuti rääkisid kaitsekomisjonide juhid olukorrast Leedu ja Valgevene piiril ning kolme Balti riigi ühistest pingutustest julgeoleku suurendamiseks.

Kaljulaidi sõnul on Leedu samuti kui Eesti suurendamas kaitsekulutusi ning tegutseb koos meie ühiste NATO liitlastega selle nimel, et minna üle senisest oluliselt tugevamale kaitsehoiakule ja suurendada ka liitlasvägede kohalolekut. „Tõdesime ühiselt, et nii Eesti kui ka Leedu ühiskonnal on väga sarnased ootused riigi juhtkonnale – terroristliku Venemaa vastu tuleb oma kaitsevõimet kiiresti ja otsustavalt tugevdada. Mõlemas parlamendis valitseb selles küsimuses väga kindel üksmeel,” ütles Kaljulaid, kes avaldas Leedu kolleegile valmisolekut tutvustada Eesti riigikaitse tugevdamise plaane kohtumisel Tallinnas.

Eesti ja Leedu teevad kaitsekoostööd eelkõige läbi Balti kaitsekoostöö kolmepoolse raamistiku ning see hõlmab kõiki väeliike ja tasandeid. Balti riikidel on tihe partnerlus nii kaitsepoliitika koordinatsiooni, sõjalise võimearenduse, ühishangete, olukorrateadlikkuse kui ka väljaõppe vallas. Balti kaitsekoostöö fookuse seab igal aastal roteeruv juhtriik, kelleks tänavu on Eesti.

Kaljulaid osales Vilniuses Balti riikide ja Prantsusmaa välis- ja julgeolekupoliitika seminaril, kus juhtis Euroopa Liidu ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika väljakutsetele keskenduvat paneeli.

Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
tel 631 6356, 520 0323
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside